Şükran Günü: Biden, “Özgürlük” ve “Bell” hindilerini affetti

PiKe

Member
Şükran Günü
Biden, “Liberty” ve “Bell” hindilerini affetti

Joe Biden, Liberty ve Bell’in Şükran Günü hindilerinin fotoğrafını affetti

© Susan Walsh/AP/dpa


Şükran Günü’nden kısa bir süre önce ABD Başkanı, uzun bir geleneğin ardından iki hayvanı affetti. Bu sefer tören özel bir güne denk geliyor.

Amerika Şükran Günü tatilinden birkaç gün önce ABD Başkanı Joe Biden, geleneksel bir törenle iki hindiyi affetti. Bu, iki kuşun bu tatilde birçok akranının kaderinden kurtulduğu anlamına geliyor.


Biden’ın Beyaz Saray’ın Güney Çimenliğinde ölümden kurtardığı hindilere “Özgürlük” ve “Bell” adı veriliyor. Philadelphia’daki Özgürlük Çanı, Amerikan bağımsızlığının sembolüdür.


Bir doğum günü şakası


Türkiye Af Günü bu yıl cumhurbaşkanının 81’inci doğum gününe denk geldi. Yaşı göz önüne alındığında neşeli Biden, törende bunun cumhurbaşkanı tarafından hindilerin 76. kez affedilişi olacağına dair şaka yaptı. “İlk seferinde orada olmadığımı bilmeni isterim.”


Amerikalı aileler geleneksel olarak Şükran Günü’nde hindi servisi yapar. Cumhurbaşkanlığı tarafından hindilere yönelik afların uzun bir geçmişi var. 19. yüzyıldan beri başkanlık ailesine tatilden önce özellikle muhteşem bir hindi hediye ediliyor. Beyaz Saray’a göre, Başkan Abraham Lincoln’ün (1861-1865) oğlunun isteği üzerine ilk kez hayvanlardan birini affettiği söyleniyor. Başkan George Bush Sr. döneminde hindi affı 1989’da olağan bir ritüel haline geldi.


ABD’de önümüzdeki perşembe günü Şükran Günü (Şükran Günü) kutlanıyor.


dpa

#Konular