Nijerya: Ordu drone saldırısında yanlışlıkla 85 sivili öldürdü

PiKe

Member
Haydutlara karşı mücadele
Nijerya ordusu drone saldırısında yanlışlıkla 85 sivili öldürdü

Nijerya ordusunun askerleri tatbikat sırasında: Cihatçılar ülkenin kuzeydoğusunda da merkezi hükümete karşı savaşıyor.

© Kacie Benak / Imago Görselleri


Ordu, Nijerya’daki bir köyde kazara 85 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Asıl hedef bölgeyi kasıp kavuran eşkıyalardı.

Nijerya ordusu bir drone saldırısında yanlışlıkla en az 85 sivili öldürdü. Afet yönetimi ajansı, Facebook’ta Pazar günü kuzeybatıdaki Kaduna eyaletindeki bir köye düzenlenen saldırının ardından 85 kişinin gömüldüğünü söyledi. Diğer kurbanları arama çalışmaları sürüyor. Bir sözcü bilgiyi Salı günü doğruladı.


Ordu Pazartesi günü, Pazar akşamı milislere yönelik düzenlenen drone saldırısı sırasında Tudun Biri köyünde Müslüman bayramını kutlayan köylüleri kazara vurduğunu itiraf etti. Ordu başlangıçta ölü sayısı hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Köylüler ayrıca aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu 85 kişinin öldüğünü söyledi.

Avcılar Emir'in evinin önünde bekliyor.  Nijerya ordusu ormanla ilgili bilgilerini İslamcıları yakalamak için kullanıyor

Nijerya
En acımasız iş, aşırılık yanlılarının tüm okul sınıflarını kaçırması
9 Ağu 2021

Nijerya ordusu silahlı çetelere karşı savaşıyor
Nijerya silahlı kuvvetleri, ülkenin kuzeybatı ve kuzeydoğusundaki sözde haydut milislere karşı hava saldırıları düzenliyor. Çeteler esas olarak kuzeybatı Nijerya’da faaliyet gösteriyor; üsleri ormanların derinliklerinde bulunmaktadır. Fidye karşılığında zorla para almak için köylere baskın yapıp yağmalıyorlar ve sakinleri kaçırıyorlar.


Cihatçılar kuzeydoğu Nijerya’da da geniş bölgelerin kontrolünü ele geçirmişti ancak yakın zamanda geri püskürtüldüler. 2009’dan bu yana çatışmalarda 40.000’den fazla insan öldürüldü ve iki milyon insan yerinden edildi.


küp
AFP

#Konular