Münih: Kar kaosunda demiryolu ve hava trafiği çöktü

PiKe

Member
Kış başlangıcı
Münih durma noktasına geldi: kar kaosunda demiryolu ve hava trafiği çöktü

Yoğun kar yağışı Münih’i zor durumda bırakıyor

© Felix Hörhager / DPA


Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Münih’te demiryolu ve hava trafiği durdurulmak zorunda kaldı. Bazı yolcular geceyi trenlerde geçirmek zorunda kaldı.

Kar ve buz, Güney Bavyera’da yollarda, trenlerde ve hava trafiğinde kaosa neden oldu. Eyalet başkenti Münih çevresindeki çok sayıda demiryolu hattı Cumartesi gecesi kapatılmak zorunda kaldı. Münih’teki ana tren istasyonuna gidiş-dönüş tren trafiği durduruldu ve Bavyera’nın başkentinde metrolar, otobüsler ve tramvaylar başlangıçta artık çalışmıyordu. Havaalanı da sabah saatlerinde kapatıldı. Ulm ve Münih’te yolcular geceyi trenlerde geçirmek zorunda kaldı.


Yoğun trafik nedeniyle Münih Havalimanı’ndaki uçuş operasyonları durduruldu Kar yağışı Saat 12:00’ye kadar ayarlanması bekleniyor Bir sözcünün Cumartesi sabahı duyurduğu gibi, kış servisi yeniden güvenli operasyonları sağlamak için faaliyete geçiyor. Şu ana kadar planlanan 760 uçuşun yaklaşık 320’si bugün için iptal edildi. Yolcuların havalimanına gitmeden önce uçuşlarının durumunu kontrol etmeleri tavsiye ediliyor. Cuma gününe kadar hava koşulları nedeniyle 150’den fazla kalkış ve iniş iptal edilmişti. Bir sözcü, bunun nedenlerinin kar yağışı ve havaalanındaki düşük sıcaklıklar olduğunu söyledi.


Münih çevresinde demiryolu ulaşımı mümkün değil
Demiryolu trafiği de özellikle Münih civarında etkileniyor. Devrilen ağaçlar yolları kapattı. Münih ana istasyonuna gidiş-dönüş tren trafiği başlangıçta askıya alındı. İçinde Ulm Münih’te yolcular geceyi trenlerde geçirmek zorunda kaldı. Bavyera’nın başkentinde metrolar, otobüsler ve tramvaylar da başlangıçta durduruldu. Bavyera genelinde yollarda çok sayıda kaza yaşandı.


Güney Bavyera’da yollarda çok sayıda kaza meydana geldi; polise göre bunların çoğu maddi hasarla sonuçlandı. Alman Meteoroloji Servisi’ne göre hava şimdilik soğuk kalacak. Öğleden sonraya kadar güney ve güneydoğuda zaman zaman şiddetli olmak üzere kar yağışı bekleniyor.


Polisten net uyarı
Yukarı Bavyera Güney polisi halka evde kalma çağrısında bulundu. Polis, kurtarma hizmetleri, itfaiye ve temizleme hizmetleri sürekli olarak çalışmaktadır. Kasabaların dışındaki birçok küçük yol yoğun karla kaplı veya devrilen ağaçlar nedeniyle kapanıyor. Trafik engellerinin kaldırılması en azından sabah geç saatlere kadar sürecek. Devrilen ağaçlar ve havai hatlar nedeniyle tren trafiği ciddi şekilde kısıtlanıyor. Arıza veya kaza geçiren herkes yardım almada gecikmelerle karşılaşabilir.


Münih-Pasing ile Fürstenfeldbruck arasında, Yukarı Bavyera’da Tutzing (Starnberg bölgesi) ile Weilheim arasında ve Neukirchen ile Vilseck (her ikisi de Amberg-Sulzbach bölgesi) arasında devrilen ağaçlar nedeniyle trenler istasyonlarda durmak zorunda kaldı. Karayollarındaki hava koşullarından dolayı ray yenileme hizmetlerinin verilemeyeceği belirtildi. Gecikmeler ve tren iptalleri beklenmelidir.


Arabalarda don ve buzlanma: Bu günlük eylemler para cezalarıyla sonuçlanabilir


Rotada gecelemeBir DPA muhabirinin bildirdiği gibi, Stuttgart’tan gelen bir tren, sabahın erken saatlerinde Ulm ana istasyonunda gece trenine dönüştürülmek zorunda kaldı. Deutsche Bahn ayrıca Münih Merkez İstasyonunda mahsur kalan yolcular için bir tren sağladı. DB sözcüsüne göre, başlangıçta kaç trenin yolculuklarını iptal etmek zorunda kaldığı henüz belli değildi.


Özgür Eyalet polisi yollarda çok sayıda küçük kaza olduğunu bildirdi. Ancak Yukarı Bavyera, Aşağı Bavyera, Orta Frankonya ve Swabia’da çoğunlukla metal levha hasarları ve küçük yaralanmalar yaşandı. Özellikle Swabia’da devrilen ağaçlar nedeniyle yollar başlangıçta kapatılmak zorunda kaldı. Weyarn (Miesbach bölgesi) yakınlarında Autobahn 8’de bir kamyon henüz belirlenemeyen nedenlerden dolayı devrildi.


Allgäu’da 40 santimetreye kadar taze kar
Baden-Württemberg’de de çok fazla kar yağışı vardı. Polis, Stuttgart yakınlarında taze karın ağaçların devrilmesine neden olduğunu bildirdi. Stuttgart yakınlarındaki Vaihingen kasabasında bir ağacın parçaları elektrik hattının üzerine düştü. Diğer federal eyaletlerde hava çoğunlukla dondurucu soğuktu ancak herhangi bir kaza bildirilmedi. Hamburg beş santimetre taze kar bildirdi. Temizleme araçlarının kullanımda olduğu söylendi.


Alman Hava Durumu Servisi’ne göre, Cumartesi öğleden sonra en yüksek miktarda yeni kar yağışının 30 ila 40 santimetre ile Allgäu bölgesinde olması bekleniyor. Saksonya’da on santimetreyi bulan taze kar yağışı mümkündür. Ayrıca Kuzey ve Baltık Denizi kıyıları ile çevre iç kesimlerde gün içerisinde kuzeydeki alçak dağ sıralarına da yayılacak sık sık kar yağışı bekleniyor. Gün boyunca hafif kalıcı don olayı bekleniyor. Sadece Ren Nehri boyunca ve Emsland’da ve doğrudan deniz kenarında bazı yerlerde geçici olarak donma yaşanmayacak.


Pazar gecesi, özellikle Schleswig-Holstein ve güneybatı dağlarında eksi 10 ile eksi 15 derece arasında şiddetli don olayının beklenebileceği belirtildi.


mma
DPA

#Konular