Mimari: Eski Japon evleri giderek daha popüler

PiKe

Member
mimari
Eski Japon evleri giderek daha popüler

Alman mimar Karl Bengs’in Niigata Eyaleti dağlarındaki evi. Yenilediği bir “Kominka”, eski Japon mimarisi kullanılarak inşa edilmiş asırlık bir kır evi. Fotoğraf

© Lars Nicolaysen/dpa


Japonya’da milyonlarca eski ahşap kır evi boş duruyor. Temel olarak hızla yaşlanan nüfus nedeniyle. Ancak bu “Kominka”ya olan talep artık yeniden artıyor.

Japonya’da eski, terk edilmiş evlere olan talep artıyor. Hızla yaşlanan nüfusuyla Japonya’da artık milyonlarca kişi bulunan bu tür “Akiya” (Almanca: boş evler) satın alma konusuna ilgi, özellikle yabancılar arasında artıyor. Özellikle popüler olan eski ahşap kır evleri “Kominka”dır.


Ancak bu tür evleri almanın tek yolu satın almak değil: “Japan Times”ın hafta sonu bildirdiği gibi bazen bunları ucuza kiralama seçeneği de olabiliyor. Ancak yıllardır boş olan bu tür evlerin potansiyel kiracılarının taşınmadan önce dikkatli olması gerekiyor: Diğer kiralık mülklerin aksine Akiya kiracılarının genellikle yüksek tamir ve bakım maliyetleriyle karşı karşıya kaldığı söylendi.


Prefabrik evler Japonlar arasında daha popüler


“Ko” “eski”, “Minka” ise “kır evi” anlamına gelir. Japonya’nın 1945’ten sonraki hızlı ekonomik büyümesi sırasında büyüyen nesiller için, bazıları asırlık olan ve Japonya’nın muhteşem geleneksel mimarisi kullanılarak inşa edilmiş ahşap evler rahatsız ve medeniyetsiz görünüyordu. Bunun yerine, adalılar sadece birkaç on yıl sonra köhne görünen ve genellikle manzarayı bozan prefabrik evler inşa ettiler. Alman mimar Karl Bengs dpa’ya “Maalesef Japonya’da anıt koruması yok” dedi. Kendini, evlat edindiği evi Japonya’da “kominka”yı “geri dönüştürmeye” adadı.


Parker J. Allen gazeteye şunları söyledi: “Kimsenin yaşamadığı bir ev, her gün bakıma muhtaç hale geliyor ve birdenbire on yıldan fazla bir süredir kimsenin yaşamadığı bir eviniz oluyor ve artık kullanılamaz durumda.” . Akiya ile ilgilenen bir şirketin kurucusudur. Allen, bu tür boş ev sahiplerinin mülklerini kiralamak için en büyük motivasyon olduğunu söylüyor. Ancak sıklıkla ortaya çıkan onarım maliyetleri göz önüne alındığında, ilgili taraflara sözlü anlaşmalar yerine kesin bir sözleşme yapmalarını tavsiye ediyor.


dpa

#Konular