Kış başlangıcı: Hessen’de kazalar ve mahsur kalan sürücüler

PiKe

Member
Kış başlangıcı
Hessen’de kazalar ve mahsur kalan sürücüler

Sürücüler Niedernhausen yakınlarında karla kaplı bir yolda. Fotoğraf

© Jörg Halisch/dpa


Kar ve kaygan koşullar Almanya’nın bazı bölgelerinde çok sayıda kazaya neden oldu. Hessen’in Rheingau-Taunus bölgesinde durum özellikle ciddileşti. İtfaiye hayati tehlike arz eden bir duruma karşı uyardı.

Kışın başlaması birçok federal eyalette ciddi tehlikelere ve yollarda hasara neden oldu. Kayganlıktan kaynaklanan çok sayıda kaza yaşandı ve özellikle yüksek rakımlarda karayolu trafiğinde kısıtlamalar yaşandı.


Hessen’in Rheingau-Taunus bölgesinde durum akşam saatlerinde doruğa çıktı. İtfaiyenin açıklamasına göre çok sayıda sürücü araçlarında mahsur kaldı veya araçlarından kurtarılmak zorunda kaldı. Alman Basın Ajansı’ndan bölge itfaiye şefi Michael Ehresmann, “Durum olağanüstü” dedi. “Ağaçlar kibrit çöpü gibi düşüyor.”


İtfaiye ekipleri ilçe bölgesinde öğle saatlerinden itibaren bazen aralıksız olarak görev yapıyor. Bölge idaresi, Rheingau-Taunus bölgesinin fırtına durumunu merkezi olarak koordine etmek için bir yönetim ekibi kurduğunu söyledi.


Akşam saatlerinde Kiedrich ile Hausen vor der Höhe arasındaki yolda yaklaşık 30 araç hâlâ karda mahsur kaldı. Bölge itfaiye amirinin bildirdiğine göre, Eltville yakınlarında devrilen ağaçlar nedeniyle araçlarından kurtarılmak zorunda kalan yaklaşık 100 kişi yakındaki bir fabrika sahasındaki bir koridorda barındırıldı ve bakımları yapıldı. Ama sonra elektrikler gitti. Acil servisler insanlarla ilgilenecek.


İtfaiye: “Hayati tehlike var”


O akşam Wiesbaden yakınlarındaki Bad Schwalbach’taki NAO okulunda yaklaşık 30 öğrenci mahsur kaldı. Bölge itfaiye şefi, ebeveynlerinin onları alamadığını ve otobüslerin artık çalışmadığını söyledi. Ayrıca acil servisler tarafından da bakılacaklardı.


İtfaiye bölgedeki herkese araç kullanmamaları çağrısında bulundu. İtfaiye teşkilatı, “Hedeflerin gerçekleştirilmesi pek mümkün değil ve hayat tehlikede” uyarısında bulundu. Yol kapatmalara kesinlikle uyulmalı ve dikkatsizce kaçınılmamalıdır.


Wiesbaden’deki Batı Hessen polis merkezi sözcüsünün söylediğine göre Pazartesi günü Taunus’un başka yerlerinde de ciddi aksamalar yaşandı. Kamyonlar da dahil olmak üzere araçların caddelerin karşılarına park edilmesi bazı yerlerde geçişi zorlaştırıyordu. Polise göre Hochtaunus özellikle etkilendi.


54 yaşındaki sürücü Pazartesi günü Rhineland-Pfalz’daki Denzerheide yakınlarında iki arabanın çarpışması sonucu hayatını kaybetti. Diğer otomobilin 69 yaşındaki sürücüsü ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Polisin ilk tespitlerine göre kadının kullandığı otomobil, B49 karayolunun karla kaplı yolda yoldan çıkarak karşıdan gelen otomobille çarpıştı. Saarland’da polis kaygan yollara, kırılan ağaçlara ve bozulan araçlara karşı uyarıda bulundu.


dpa

#Konular