Kar, buz ve kaygan koşullar: Bu haritalar bugün hala kar yağan yerleri gösteriyor

PiKe

Member
Almanya’da kış
Bu haritalar bugün nerede yeni kar beklendiğini gösteriyor

Harita Çarşamba günü nerede kar veya sulu kar beklendiğini gösterir. Durum sabah 6. Güncel versiyonu yazının alt kısmında bulabilirsiniz

© Wetter.de


Soğuk ve kar Almanya’nın birçok yerinde etkisini göstermeye devam ediyor. Demiryolunda Çarşamba günü hâlâ aksamalar bekleniyor. Nerede kar yağışı ve kaygan koşulların beklendiğini görün

Çarşamba gecesi Alman Hava Durumu Servisi’nden bir meteorolog, “Kış durumu büyük ölçüde bizimle kalacak” dedi. Ancak kuzeydoğu-güneybatı ayrımı var. Çarşamba günü kuzeydoğuda sıcaklıklar eksi bir ila üç derece arasında seyrederken, güneybatı kesimde ise daha hafif 3 ila yedi derece arası sıcaklıklar görülecek.


“Kuzeydoğuda ovalara kadar kar yağabilir ve birkaç santimetre kar birikebilir. Ayrıca özellikle Kara Orman ve Allgäu’da da yeni kar bekleyebiliriz.” Ovalarda ise hava “oldukça kasvetli, yağışlı ve soğuktur”. Kaygan koşullar özellikle kuzeydoğuda ve dağlarda sorun olmaya devam ediyor. Meteoroloji uzmanı, “Perşembe gecesi hava yine sıfır derecenin altına düşecek, bu nedenle suyun donmasına karşı biraz daha dikkatli olmalısınız” dedi.


Hava haritası I: Yağmur, dolu, kar: Almanya’daki mevcut yağış türleri
Aşağıdaki harita mevcut yağış türlerini farklı renklerde göstermektedir. Şimşek buzunu, karla karışık yağmuru, doluyu tasvir ediyor, Yağmurkar ve sulusepken.Harita, Stern gibi RTL Deutschland’a ait olan wetter.de portalı tarafından sağlanmaktadır.Hava haritası II: Şu anda yağmur veya kar yağıyor
Aşağıdaki interaktif harita yağışın şu anda nerede düştüğünü gösteriyor. Grafiğin alt kısmındaki zaman çizelgesini kullanarak daha sonraki bir tarihe ilişkin tahminleri de görüntüleyebilirsiniz. Sağ üstte görüntülenen seviye aynı zamanda sıcaklık veya rüzgar gibi değerlere göre de değiştirilebilir.


Hizmet Windy.com tarafından sağlanmaktadır. Yapımcılar, temsilleri ve tahminleri için “Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi”ndeki modeli kullanıyor.Çarşamba sabahı sokaklarda ve trendeki durum
Basında çıkan bir habere göre, Almanya’nın büyük bölümünde kar ve buz olmasına rağmen Autobahn GmbH’nin yeterli kum kaynağı var. “Şu ana kadar herhangi bir kum sıkıntısı yaşanmadı. Durum kontrol altında” dedi bir şirket sözcüsü “Rheinische Post”a (Çarşamba). Edinilen bilgiye göre Autobahn GmbH ana depoları kış sezonuna kapsamlı bir şekilde hazırlandı. Ülke çapındaki rota ağındaki trafik şu ana kadar büyük ölçüde sorunsuzdu.


Çarşamba gecesi Almanya genelinde sokaklar çoğunlukla sessizdi. Küçük buz kazaları dışında eyalet durum merkezlerinden herhangi bir rapor gelmedi. Hamburg’daki durum merkezinin sözcüsü, “Bütün gün kar yağdı ve yol koşulları bazen sınırdaydı ancak kazalar tamamen normaldi” dedi. Taze kara rağmen Bremen’de de sessizlik devam etti. Oradaki durum merkezinin sözcüsü, “Temizlik araçları çalışıyor ve akşam ve gece büyük bir trafik kazası yaşanmadı” dedi.“Dondurucu yağmur söz konusu olduğunda şanslıydık; daha fazlasını bekliyorduk. Ancak durum muhtemelen yolu kullananlar tarafından doğru bir şekilde değerlendirildi” dedi Brandenburg’daki durum merkezi sözcüsü. Özellikle hafta başında kardan etkilenen Bavyera’da bile sokaklar sakindi. O gece Yukarı Bavyera’daki bir polis sözcüsü, “Burada buzlar çözülüyor, dolayısıyla yollarda şu anda buz veya kar yok” dedi.


Ancak demiryoluyla ilgili başka kısıtlamalar da var. Deutsche Bahn web sitesinde, “Kışın başlaması nedeniyle Çarşamba akşamına kadar güneyde gecikmeler ve tren iptalleri yaşanacak. Münih dışına seyahat etmemenizi tavsiye ediyoruz.” dedi. Demiryolu, çarşamba günü trenlerin çok yüksek kapasite kullanımını beklediğinden, şirket mümkünse seferlerin perşembe gününden itibaren planlanmasını öneriyor.

Güneş, Baden-Württemberg'deki Hornberg yakınındaki üç Kaiserberg'in arkasından batıyor.  Kış harikalar diyarına hoş geldiniz!

Buzlu sıcaklıklar
Kış harikalar diyarı ve trafik kaosu arasında: Almanya’da ilk kar hafta sonu

13 görsel

12/04/2023


Kış, kar ve buzun yol açtığı kısıtlamalar ve kazaların yanı sıra başka sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle evsizler soğuktan dolayı sıkıntı çekiyor. Federal Evsizlere Yardım Çalışma Grubu genel müdürü Werena Rosenke, “Rheinische Post”a yaptığı açıklamada, “Evsiz vatandaşların soğuk algınlığının kurbanı olma riski artıyor” dedi. “Kış daha yeni başlıyor ve sokaklarda yaşayanların bağışıklık sistemi genellikle zayıf.”


Derneğe göre, acil barınma yardımının destek teklifleri şimdiden arttı. Rosenke, soğuk otobüslerden ve ısıtmalı salonlardan bahsetti. Bütçe müzakereleri açısından dernek, yardım tekliflerinin istikrarlı bir şekilde finanse edilmesi çağrısında bulundu. Rosenke, “Zor ev koşullarında bile hayatta kalmaya yardımcı olan soğuk hava yardımlarının göz ardı edilmemesi gerektiğini” söyledi. Her ölüm çok fazladır.


Kaynaklar: DPA, DWDWetter.de


Mülk sahipleri belirli kurallara göre kar küremek zorundadırÖn kapımdaki karı kendim kürekle temizlemek zorunda mıyım? Yollar ne zamandan ne zamana kadar açık olmalı ve kaygan olduğunda üzerine ne serpebilirsiniz? Bu ve bunun gibi soruları yukarıdaki Haberda sizler için cevaplıyoruz.


gül
DPA

#Konular