Hava durumu: Yollarda dikkatli olun: Almanya’da kaygan ve buzlu

PiKe

Member
Hava durumu
Yollarda dikkatli olun: Almanya’da kaygan ve buzlu

Sürücülerin kaygan yollara hazır olmaları gerekiyor. Fotoğraf

© Friso Gentsch/dpa


Alman Meteoroloji Servisi kaygan koşullar konusunda uyarmaya devam ediyor. Özellikle güneyde işler “oldukça sorunsuz” olabilir. Ancak gece boyunca hava şartlarından dolayı neredeyse hiç kaza yaşanmadı.

Bu haftanın sonunda Almanya’nın çoğu bölgesinde hava soğuk kalacak. Kaygan yolların her zaman beklenmesi gerekir.


Cuma sabahı Alman Hava Durumu Servisi’nden (DWD) bir meteorolog, “Dondurucu nem Almanya’da geniş bir alanda hala bir sorundur” dedi. DWD, Almanya’nın büyük bir kısmı için bugün saat 12:00’ye kadar yürürlükte olan resmi bir buzlanma uyarısı yayınladı. Özellikle güneyde “oldukça yumuşak” olabilir. Bavyera’nın bazı kesimlerinde yağmurun donacağı uyarısı yapılıyor.


Ciddi kaza yok


Geceleri Bavyera sokakları çoğunlukla sessizdi. Yukarı Pfalz’daki bir polis sözcüsü, “Hava kaygan ama herhangi bir kazamız yok” dedi. Yukarı Bavyera Güney Polis Merkezi’ne göre Yukarı Bavyera’da şu ana kadar sadece “kar ve buzla ilgili nispeten az sayıda kaza” yaşandı. Bir polis sözcüsü, Yukarı Bavyera’nın kuzeyinde bile hava koşulları nedeniyle nispeten az sayıda kaza yaşandığını söyledi.


Thüringen’deki durum merkezi, hava koşulları nedeniyle birkaç kamyonun arızalandığını bildirdi ancak bunun dışında ortalık sessizdi. Saksonya’daki durum merkezinin sözcüsü, “Kış yol koşulları var ama kaos yok” dedi. Brandenburg’daki durum merkezi, “Ana caddeler ve otoyolların tümü temizlendi, yan yollarda birkaç metal kazası yaşadık, ancak sıra dışı bir şey yok” dedi. Almanya’nın kuzeyi ve batısında hava şartlarına bağlı herhangi bir kaza bildirilmedi.


Dondurucu soğukta kalıyor


DWD bugün ülkenin bu bölgelerinde daha fazla kar yağmasını beklemiyor. Ama soğuk kalıyor. Meteorolog, “Kuzey ve kuzeydoğuda kalıcı don ve eksi üç ila eksi dört derece arasında yüksek sıcaklıklar bekleyebiliriz” dedi. Güneydeki bazı yerlerde hava biraz daha sıcak ve maksimum sıcaklık artı iki derece. “Baden-Württemberg ve Bavyera’da gün içerisinde kar yağışı bekleyebiliriz. Alplerin eteklerinde yağışlar yağmur olarak da düşebilir.”


Hafta sonu Almanya’nın neredeyse tamamı buzla kaplı olacak. “Kalıcı don, geniş bir alanda sorun haline geliyor. Meteorolog, yalnızca kıyılarda, Yukarı Ren boyunca ve Bavyera’nın güney kesimlerinde gündüzleri don görülmediğini söyledi. Sadece ara sıra kar yağıyor.


dpa

#Konular