Hava durumu: Bavyera: Yüzlerce uçuş iptali, tren trafiği aksadı

PiKe

Member
Hava durumu
Bavyera: Yüzlerce uçuş iptali, tren trafiği aksadı

Kar ve buz, güney Almanya’da trafikte büyük aksamalara neden oldu. Fotoğraf

© Sven Hoppe/dpa


Gece boyunca Bavyera yollarında sadece küçük kazalar yaşandı. Trenlerin Münih Merkez İstasyonunda tekrar ne zaman çalışabileceği henüz belli değil. Havaalanı faaliyetlerine yeniden başladı.

Münih Havalimanı’nda sabah saatlerinden itibaren uçuş operasyonları yeniden mümkün oldu. Şirket bunu internet sitesinde duyurdu. Ancak yüzlerce uçuş iptal edildi. DB’nin verdiği bilgiye göre ise Bavyera’nın başkentindeki ana tren istasyonuna ulaşmak hâlâ mümkün değil. Cumartesi günü yoğun kar yağışının ardından caddelerde trafik yeniden rahatladı.


Havalimanında hâlâ kısıtlamalar var: Bir sözcüye göre planlanan yaklaşık 880 uçuştan yaklaşık 560’ı iptal edildi. Yolculardan seyahate çıkmadan önce uçuşlarının durumunu kontrol etmeleri istendi. Uçuş operasyonları Cumartesi sabahı geçici olarak durduruldu. Bu durum diğer havalimanlarındaki kalkış ve inişleri de etkiledi.


Henüz tren yok


Bir sözcüye göre, güney Almanya’daki demiryolu trafiğindeki yolcular Pazartesi gününe kadar büyük kısıtlamalar beklemelidir. Münih’teki ana tren istasyonunda trafik durma noktasına geldi. Kapatma en az sabah 10’a kadar sürecek


Demiryolu trafiğin bir an önce harekete geçmesini istiyordu. Bu, başlangıçta yalnızca izole rotalarda ve azaltılmış tekliflerle mümkün olacak. Ne zaman olduğu hala belirsizdi. Güzergahlarda helikopterlerle kontrol uçuşları beklenmeli; Sözcü, bunların gün ışığına bağlı olduğunu söyledi.


Sokaklarda durum iyileşiyor


Güney Bavyera’da sokaklarda trafik gece boyunca normale döndü. Yetkililer yalnızca küçük kazalar bildirdi. Yukarı Bavyera Güney polis merkezi sözcüsü, “Hâlâ birkaç ağaç devriliyor, ancak yalnızca metal levhaların hasar gördüğü kazalar yaşandı” dedi. Bir sözcüye göre Aşağı Bavyera’daki kaza aynı zamanda “yılın o dönemi için tipik” bir olaydı. Polise göre gece Yukarı Bavyera ve Swabia’nın kuzeyindeki sokaklarda da benzer şekilde sessiz geçti.


Kış şartlarından etkilenen sadece Bavyera değildi. Kuzey Almanya’nın bazı bölgelerinde de yollarda hava şartlarından kaynaklanan sorunlar yaşandı. Mecklenburg-Batı Pomeranya’da bir araba karla kaplı yoldan çıkıp bir ağaca çarptı. Kazada araçta bulunan iki kişi ağır yaralandı.


Daha kışlık


Başlangıçta Bavyera’nın büyük bölümünde artık taze kar yağmayacak. Yalnızca doğudaki alçak dağ sıralarında ve Alplerde birkaç santimetrelik taze kar bekleniyor. Meteorologlar eksi 6 ila eksi 9 derece arasında düşük sıcaklıklar bekliyorlar. Tuna’nın güneyinde sıcaklıklar bazı bölgelerde eksi 10 ile eksi 15 derece arasında seyredebiliyor. Pazartesi ve Salı günü hava soğuk kalacak ancak kar ara sıra yağacak.


Önümüzdeki günlerde Almanya’nın bazı bölgelerinde de benzer şeyler görülecek. Pazar günü Aşağı Saksonya’da, Kuzey Denizi kıyısında ve Ore Dağları ile Harz Dağları arasında ara sıra kar yağışı bekleniyor. Pazartesi günü orada giderek yağmura dönüşecek. Ancak Berlin’den Güney Bavyera’ya kadar havanın kuru kalması bekleniyor.


dpa

#Konular