Almanya’da kışın başlaması kaosa, kazalara ve okul tatillerine neden oluyor

PiKe

Member
Kışın başlaması, yollarda ve kaldırımlarda kar ve buz oluşması, Almanya’nın birçok yerinde trafiği etkiledi ve çok sayıda kurtarma operasyonuna yol açtı. En az iki kişi öldü: Schwäbisch Hall bölgesinde Pazartesi akşamı karlı bir yolda kafa kafaya çarpışmada 71 yaşındaki bir adam öldü. 54 yaşındaki bir sürücü, Denzerheide (Rhineland-Pfalz) yakınlarında meydana gelen kara buz kazasında hayatını kaybetti.


Kar yağışı ve sıfırın altındaki sıcaklıklar, başkent Berlin-Brandenburg’daki yol kullanıcılarının da kaymasına neden oldu. Eski Twitter adı X olan Berlin trafik bilgi merkezi, “Otoyollarda her dakika yeni kaza raporları alıyoruz” dedi.


Trende gecikme ve iptaller, okul otobüsünün kayması
Kar, örneğin Berlin S-Bahn ve Hannover, Hildesheim ve Göttingen arasındaki tren güzergahı gibi birçok demiryolu güzergahında gecikmelere ve tren iptallerine neden oldu. Hessen’in Taunus bölgesinde de tren iptalleri ve otobüs seferleri durduruldu.


Saksonya-Anhalt’ın Burgenland ilçesinde içinde 16 çocuğun bulunduğu okul otobüsü, yol yüzeyinin kaygan olması nedeniyle hendeğe yuvarlandı. Polis, kazada bir çocuğun yaralandığını söyledi.


Polis raporlarına göre 29 yaşındaki sürücü karla kaplı yolda çok hızlı gittiği için Yukarı Frankonya’da bir ormana çarptı ve ağır yaralandı. Adam Pazartesi akşamı Hof yakınlarında hafif bir virajda aracının kontrolünü kaybetti. Bu onun ağaçlara öyle bir kuvvetle çarpmasına neden oldu ki arabası geri fırladı.


Pek çok yerde polis dikkatli sürüş çağrısında bulundu: Örneğin Rheinland-Pfalz’da “Araçlarda hava şartlarına uygun lastiklerin bulunması artık gereğinden fazla gerekli ve göz ardı edilmesi ciddi para cezalarına yol açıyor” denildi. Kontroller sırasında “çok sayıda yol kullanıcısının” hâlâ yaz lastiği kullandığı görüldü.


İnsanlar araçlardan kurtarıldı
Hessen’in birçok yerinde kazalar meydana geldi ve yaralanmalar ve çok sayıda maddi hasar meydana geldi. Kar yoğunluğundan dolayı ağaçlar devrildi. Durum özellikle Rheingau-Taunus bölgesinde çok vahimdi: İtfaiyeye göre çok sayıda sürücü araçlarında mahsur kaldı. Eltville yakınlarında devrilen ağaçlar nedeniyle 100’e yakın kişi araçlarından kurtarılmak zorunda kaldı.


Rheingau-Taunus bölgesinin bölge yöneticisi Sandro Zehner (CDU), insanlara evde kalma çağrısında bulundu: “Acil çağrım: Salı günü mutlaka evinizde kalın. Lütfen ormanda da yürüyüşe çıkmayın: orada Kırılan dallar ve düşen ağaç dalları hayati tehlike oluşturur.”


Çocuklar geceyi okulda geçirmek zorunda
Wiesbaden’de 27’si çocuk 55 kişi geceyi okulda geçirmek zorunda kaldı. İtfaiye sözcüsü, okul otobüslerinin artık çalışmaması nedeniyle itfaiyenin okul binasında konaklama yeri kurduğunu söyledi. Bazen 30 öğrenci ve öğretmen Bad Schwalbach’taki kapsamlı bir okulda mahsur kalıyordu. Tedavi altına alındılar ancak Pazartesi akşamı geç saatlerde itfaiye tarafından evlerine getirildiler.


Kuzey Ren-Vestfalya’daki A2 otoyolunun sürücüsü son derece şanslıydı: Bielefeld polisinin Salı sabahı duyurduğu gibi, Gütersloh kavşağı bölgesinde yoldan çıktı ve devrildi. Sürücü Pazartesi günü meydana gelen kazada sadece hafif yaralandı ve hastaneye gitmek zorunda kalmadı. Bir kamyon kazası nedeniyle Aşağı Bavyera’daki Wörth yakınlarındaki Autobahn 3 gece boyunca saatlerce kapatıldı.


Frankfurt am Main’de çok sayıda uçuş iptal edildi
Frankfurt Havalimanı’nda çok sayıda uçuş iptal edildi. Operatör Fraport’un açıklamasına göre, yalnızca Pazartesi günü, planlanan toplam 1.031 uçuş bağlantısından 161 kalkış ve iniş iptal edildi. Almanya’nın en büyük havalimanındaki yoğun kar yağışı nedeniyle pistlerin temizlenmesi gerekti. Fraport’a göre Salı günü tüm pistler yeniden açıldı ancak önceki günkü iptallerin etkisiyle 1.050 uçuştan yaklaşık 100’ünün iptal edilmesi bekleniyordu.


Kış sporları alanlarında daha fazla eğlence
Kışın başlamasının da olumlu yanları var: Örneğin kış sporları tutkunları Thüringen Ormanı’nda daha iyi koşullar umut edebilir. Bölgesel dernek, burada on kilometrelik kros kayak rotalarının halihazırda hazırlandığını söyledi. Sabah kar kalınlığının 40 santimetreye kadar çıktığını bildirdi.


Ve Main-Spessart’ın Aşağı Franken bölgesindeki çeşitli okullarda çocuklar okuldan bir gün izin almayı sabırsızlıkla bekleyebilirler. Bölge ofisine göre bunun nedeni devrilen ağaçlar ve yollardaki trafiğin zayıf olmasıydı.


Ülke genelinde kutup soğukluğu – daha fazla kar yağışı
Alman Hava Durumu Servisi’ne göre kar yağışı esas olarak Almanya’nın orta kesimini etkiledi. Meteorolog Markus Böse’ye göre şerit, Kuzey Ren-Vestfalya’dan Hessen, Saksonya, güney Brandenburg ve Frankonya’nın bazı bölgelerine kadar “bir şerit gibi” uzanıyordu. “Dikkat çekici” olan ise deniz seviyesinden sadece 200 ila 400 metre yüksekte olan yerlere de yaygın kar yağmasıydı.


Bad Homburg’da (Hochtaunuskreis) 16 santimetre, Wiesbaden-Aurigen’de 17 santimetre ve Hofheim’da (Main-Taunus bölgesi) 10 santimetre taze kar düştü. Daha yüksek rakımlarda, örneğin küçük Feldberg’de 36 santimetrede daha fazla kar yağdı.


Kasım ayının son günlerinde Almanya’da kış yavaş yavaş kendini hissettiriyor. DWD’den Markus Böse, “Yağış tekrar tekrar meydana geliyor ve bunların bir kısmı alçak irtifalara kar olarak düşebiliyor” dedi. Sadece güneybatı ve güneyde yağmur karla karışıyor. Ancak karın orada kalması pek mümkün görünmüyor.


Meteorologlar için kasım ayı aslında tamamen sonbahardır; kışın meteorolojik başlangıcı ise 1 Aralık’tır. Kışın Noel’den kısa bir süre önce başlaması, dünyanın güneşe göre konumuna bağlıdır; bu yıl 22 Aralık.


Okumak
DPA