Zelensky: Zelensky, Çin Rusya’ya katılırsa dünya savaşı çıkacağını söylüyor

QAvvap

New member

BERLİN: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Çin, Pazartesi günü bir gazete röportajında Rusya’yı Ukrayna’ya karşı savaşında desteklememesi konusunda uyardı ve bunun bir dünya savaşına neden olacağını söyledi.
Zelensky’nin yorumları, üst düzey ABD’li diplomatın Çinli mevkidaşını hafta sonu Çin’in Ukrayna’daki savaşında Rusya’ya silah tedarik edeceği konusunda uyarmasının ardından Çin’in ABD’nin talepte bulunacak konumda olmadığını söylemesi üzerine geldi. Çin’in bu savaşta Rusya Federasyonu’nu desteklememesi bizim için önemli” dedi. Zelenskiy Alman Die Welt gazetesine verdiği demeçte. “Aslında bizim tarafımızda olmasını isterdim. Ancak şu anda bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum.” Ancak Çin’in burada olup bitenler hakkında pragmatik bir değerlendirme yapması için bir fırsat görüyorum” dedi. “Çünkü Çin Rusya ile birleşirse dünya savaşı çıkar ve Çin’in bunun farkında olduğunu düşünüyorum.”
Moldova’ya gelince, Zelensky Ukrayna’nın Moldova cumhurbaşkanına geçtiğini söyledi Maya Sandu istihbarat teşkilatları Rusya’nın Moldova’da darbe planladığını öne sürüyor. “Maia Sandu benden hiçbir zaman yardım istemedi, ancak bilgi için teşekkür etti. Ukrayna, Moldova’ya her zaman yardım etmeye hazır olacaktır.” Reuters