Video: Finlandiya’nın NATO üyeliği için Türkiye ve Macaristan

PiKe

Member
ÖYKÜ: Türkiye ve Macaristan, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının önünü açmak istiyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü Finlandiyalı mevkidaşı Sauli Niinistö ile Ankara’da görüşmesinin ardından onay sürecinin başlaması gerektiğini duyurdu. Finlandiya, Türkiye’nin isteklerini yerine getirmek için somut adımlar attı. Macaristan’da iktidar partisi Fidesz, 27 Mart’ta parlamentonun üyeliği oylayacağını duyurdu. Katılma isteği oybirliğiyle desteklenecektir. Türkiye’nin nisan ortasına kadar yeşil ışık yakması bekleniyor. Niinistö, Erdoğan’ın kararını memnuniyetle karşıladı ve bunun Finlandiya için çok önemli olduğunu söyledi. Ama İsveç’in askeri ittifaka kabul edilmesi de önemli. “Bunu şimdi sadece iyi insanlar oldukları ve komşumuzla mükemmel ilişkilerimiz olduğu için söylemiyorum, ancak Finlandiya’nın NATO üyeliğinin İsveç olmadan tamamlanmış sayılmayacağını düşünüyorum.” Erdoğan, Stockholm’de hükümetle ittifak ve terörle mücadele ilkeleri konulu görüşmelerin süreceğini söyledi. “Ülkemizin ilkelerinin ve süreci ilerletme konusundaki iyi niyetinin artık daha belirgin olduğunu düşünüyorum. Bu noktada ilerleme doğrudan İsveç’in atacağı somut adımlara bağlı olacaktır.” Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasına tepki olarak NATO’ya katılmak için başvurdu. Bunu yapmak için, tüm ittifak üyelerinin onayına bağlıdırlar. Diğer şeylerin yanı sıra Türkiye, iki İskandinav ülkesinden, Ankara’nın terörist olarak gördüğü ülkedeki insanlara artık müsamaha göstermemelerini, bunun yerine onları teslim etmelerini talep ediyor. İsveç ve Finlandiya aşırılık yanlılarına barınak sağlamayı reddediyor.

Daha