Video: Federal hükümet Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere daha fazla yardım sözü verdi

PiKe

Member
HİKAYE: Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser Salı günü Türkiye’nin güneydoğusundaki deprem bölgesine geldi. Gaziantep ili çevresindeki bölgeye bir günlük ziyarette bulunan iki siyasetçi, sahadaki durum hakkında fikir edindi ve Türkiye’ye kalıcı yardım sözü verdi. Annalena Baerbock (Yeşiller), Dışişleri Bakanı: “Bu nedenle bugün federal hükümetten 50 milyon avro daha yardım sağladık. Federal hükümetten aldığımız yardım 108 milyon avro. 108 milyon avro, özellikle çadırlar, tıbbi yardımlar için bakım ve gıda yardımı, battaniye ve jeneratör için. Çünkü buradaki bazı insanlar her şeylerini kaybetmişler. Buradaki insanlar akrabalarını, anne babalarını, çocuklarını, komşularını ve arkadaşlarını enkazdan kendi elleriyle kurtarmaya çalıştı.” Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser (SPD): “İnsanların burada kalacak yer bulmasına yardım etmek artık hâlâ bir mesele. Geceleri çok soğuk. Bu yüzden orada yardım etmeye devam etmemiz çok önemli. THW’nin hala planladığı başka yardım teslimatları da var. Bu bağlamda, doğrudan yardım etmeye devam edebileceğimiz bir konu. Ama ikinci adım olacak ve Dışişleri Bakanı az önce bundan bahsetmişti, burayı yeniden inşa etmek, burada barınaklarını kaybeden insanlar için burada yaşam alanları yaratmak ve böylece burada, bölgede yaşamaya devam edebilmeleri için.” Baerbock ve Faeser atıfta bulundu. Federal hükümet tarafından depremzedelerin herhangi bir bürokrasi olmaksızın Almanya’daki akrabalarını bir süreliğine ziyaret edebilmelerine imkan tanınıyor.Ayrıca insanların 90 günlük vize başvurusunda bulunabilecekleri bir gezici otobüs de bulunacak. Federal Dışişleri Bakanlığı’na, hızlandırılmış prosedür kullanılarak 96 Türk vatandaşına vize verildi.Türkiye ve Suriye’deki deprem ölümlerinin sayısı şu anda 47.000’in üzerine çıktı.Yardımlar, özellikle kuzeybatıdaki bölgelere çok yavaş geliyor. Suriye.

Daha