Ukrayna’nın ‘Yenilmezlik’ merkezleri sığınak ve dayanıklılık sağlıyor

QAvvap

New member
BUCHA: Emekli Ukraynalı inşaat işçisi Boris Markovnikov yine yollarda: bu sefer şehirdeki evinden sadece bir taş atımı BuçaKiev’in kuzeybatısında, Rus askeri saldırısına rağmen yiyecek, içecek, ısınma ve nihayetinde dayanıklılık sağlayan, hükümet tarafından inşa edilmiş bir yardım istasyonu olan “Yenilmezlik Noktasında” barınak ve sıcaklık aramak için.
Son haftalarda Ukrayna, elektrik, ısıtma ve su kesintileri yaşayan sakinlerin ısınabileceği, telefonlarını şarj edebileceği, atıştırmalıkların ve sıcak içeceklerin tadını çıkarabileceği ve hatta eğlenebileceği yerler olarak isyan adıyla vaftiz edilen bu tür yüzlerce yardım istasyonunu hizmete soktu. . .
78 yaşındaki Markovnikov birkaç kez hareket etmek zorunda kaldı. Rus destekli ayrılıkçıların 2014 yılında oradaki toprakları ele geçirmesinin ardından doğu Donbas bölgesindeki evinden zorla çıkarıldığını hatırladı. ayak, cephe hattı boyunca, Kiev’e. Daha sonra eve dönebildi, ancak ev her zaman yaşamak için kolay bir yer değil.
Gana ile Güney Kore arasında oynanacak Dünya Kupası maçını izleyen Markovnikov, “Komşular bana çadırda elektrik ve televizyon olduğunu söylediler, ben de izlemeye geldim” dedi. “Hala inanıyoruz. İnanç olmadan hayatta kalamazsınız.”
Ukrayna Devlet Acil Servisi Cuma günü yaptığı açıklamada, programın ilk kez başlatıldığı 18 Kasım’dan bu yana ülke çapında yaklaşık 1000 benzer merkezin kurulduğunu söyledi. Web sitesi, kuşatma altındaki sivillerin nerede olduklarını görebilecekleri kullanışlı bir çevrimiçi harita içeriyor.
Cuma günü itibariyle 67.000’den fazla insan yardım aldı ve bu kadar çok uzman ve başkan yardım alırsa daha fazlası da gelebilir. Volodymyr Zelensky uyardı, ileride daha fazla Rus saldırısı var.
Genellikle bir sınıftan daha büyük olmayan küçük, izole çadırlardan oluşan bu tür merkezler, Rus kuvvetlerinin bir dizi büyük hava saldırısı birçok Ukraynalıyı evlerinde yaşamanın temel ihtiyaçlarından mahrum bıraktığında tam zamanında açıldı.
Kamu hizmetleri, bozulan elektrik hatlarını onarmak ve evlere ve işyerlerine temel hizmetleri eski haline getirmek için su hizmetlerini eski haline getirmek için çabalarken, merkezler esasen geçici bir çözümdür.
Enerji şirketi DTEK, sallanan elektrik sistemini dengelemek ve diğer kesintileri önlemek için gerekli bir adım olarak Pazartesi günü Kiev’de kontrollü elektrik kesintilerinin devam ettiğini ve hastanelere ve ısı pompası istasyonlarına elektrik garantisi verdiğini söyledi.
Şirket, elektriğin yalnızca yüzde 42’sinin şehirdeki konut müşterilerine sunulduğunu ve “her müşteriye günde iki ila üç saat ışık sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi.
Bucha’daki bir spor merkezinin önündeki yürüyüş yolundaki “Yenilmezlik Noktası”nın dışında, gençler kartopu savaşı yaptı ve bir gitarist şişirilebilir bir çadırın dışında enstrümanını tıngırdattı.
İçeride çocuklar oyun oynamak için çömelmişlerdi. roblox genç yetişkinler dizüstü bilgisayarlarını dinlerken ve yaşlı kadınlar zaman geçirmek için sessizce otururken cep telefonlarında. Personel fincanlara sıcak çay doldurup balla tatlandırırken genç bir kız köpeğini tuttu.
“Yenilmezlik Noktaları”, soğuktan ve karanlıktan kendi evlerine sığınmak isteyen Ukraynalılar için internet erişimi ve sıcaklık merkezi haline gelen birçok kafe ve restorana halka açık ve ücretsiz bir alternatif sunuyor.
Bucha’da ikamet eden 26 yaşındaki Mykola Pestikov, bilgisayarının başına eğilerek, “Elektrik kesildiğinde, bağlantısı olan bir yer aramak zorunda kaldım” diyor. “Bunlar başka yerlerden enerji alan kafeler olabilir veya şu anda olduğu gibi bir nokta arıyorum.”
Sitenin işletilmesine yardımcı olan bir itfaiyeci olan Yuri Mihaylovskiy, çoğu evde elektriğin olmadığı veya hiç olmadığı Bucha’da 10 gün önce kurulduğundan bu yana merkezden 1000’den fazla kişinin geçtiğini gösteren bir defter gösterdi.
Önümüzdeki günlerde yeni bir bisküvi teslimatı bekleniyordu.