Ukrayna’nın doğusunda iki kişi öldü, sekiz kişi yaralandı: belediye başkanı

QAvvap

New member

Ukrayna’nın doğusundaki Rus saldırılarında iki kişi öldü, sekiz kişi yaralandı Kramatorsk Cumartesi günü yaptığı açıklamada, belediye başkanı Moskova’yı saldırıda parça tesirli bomba kullanmakla suçladı.
Oleksandr Goncharenko Facebook gönderisinde “Rusya terör tohumları ekmeye devam ediyor” dedi. “Kramatorsk’u parça tesirli bombalarla bombalamanın sonuçları: üçü ağır olmak üzere iki ölü ve sekiz yaralı.”
Yerdeki AFP muhabirleri, yerel saatle 16.00’dan (GMT 2.00) hemen önce neredeyse aynı anda 10 patlamanın patladığını duydu ve şehrin güneyindeki bir parkın üzerinde duman gördü.
Bir kadın yaralandığı yerde öldü, gördüler.
Kısa bir süre sonra, iki kilometre uzaklıktaki bir mahallede bir patlama daha duyuldu. AFP muhabirlerine göre bir kadın taksi şoförü ağır yaralandı.
46 yaşındaki Lena, “Beni görmeye geldi. Onunla vedalaştım, kapıyı kapattım ve birkaç saniye sonra patlamaları duydum” diyor. “Bütün bunlar olurken kızımla içeride olduğum için şanslıydım.”
Çoğu Batı ülkesi tarafından desteklenen bir BM anlaşması, düzinelerce küçük patlayıcıyı serbest bırakan ve genellikle bir çatışma sona erdikten çok sonra bile tehdit oluşturan parça tesirli bombaların kullanımını ve transferini yasaklıyor.
Rusya ve Ukrayna anlaşmayı imzalamadı ve Birleşmiş Milletler, Moskova’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgalinden bu yana yoğun nüfuslu bölgelerde misket bombası kullandığı iddiasıyla alarma geçti.
Saldırılar, Kramatorsk’un bir hafta içinde ikinci kez hedef alınışı oldu. Salı günü, konutlara düzenlenen saldırıda bir kişi öldü ve üç kişi yaralandı.
Kramatorsk, en büyük şehir de dahil olmak üzere bazı kısımları 2014’ten beri Kremlin destekli ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen Donetsk’in doğu sanayi bölgesinde bulunuyor.
Nisan 2022’de, işgalin sivillere yönelik en ölümcül saldırılarından birinde Kramatorsk tren istasyonunda bir füze saldırısı yaklaşık 60 kişiyi öldürdü.
Moskova geçen yıl Rusya ilan edildikten sonra tüm bölgeyi fethetmeye çalışıyor.