Ukraynalı Zelenskyy yeni yıl mesajında: “Hepimize tek bir şey dilemek istiyorum: zafer”

QAvvap

New member
KIV: Başkan Volodymyr Zelensky Cumartesi günü yaptığı açıklamada, tüm Ukraynalılar için 2023 için tek dileğinin zafer olduğunu ve ülke bunun için savaşırken yolunda gitmeye kararlı olduğunu söyledi.
Kendine özgü haki kıyafeti giyen Zelenskyy, gece yarısından birkaç dakika önce bir video mesajında, “Hepimize tek bir şey dilemek istiyorum – zafer. Ve bu en önemli şey. Tüm Ukraynalılar için bir dilek.”
Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasından bu yana birçok kez, özgürlük için savaşırken halkının yanında yer alacağını yineledi.
“Bize teslim olmamız söylendi. Karşı saldırıya geçmeyi seçtik!” dedi.
“Özgürlük için savaşmaya hazırız. Bu yüzden hepimiz buradayız. Ben buradayım. Biz buradayız. Siz buradasınız. Herkes burada. Hepimiz Ukrayna’yız.”
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’yı işgalini 24 Şubat’ta başlattı ve bunu, Rusya için tehdit oluşturduğunu söylediği Ukrayna’yı “denazize etmek” ve silahsızlandırmak için “özel bir operasyon” olarak nitelendirdi. Kiev ve Batılı müttefikleri, Putin’in işgalinin sadece emperyalist toprak gaspı olduğunu söylüyor.
Putin, Rus halkını Ukrayna’da savaşan birliklerin arkasında toplamak için kendi Yeni Yıl konuşmasını kullandı.
Moskova, komşusunu ele geçirmek için hızlı bir operasyon planlarken, savaş şu anda 11. ayında.
Rus birlikleri, Moskova’nın Eylül ayında ilhak ilan ettiği ve Ukrayna’nın daha geniş endüstriyel Donbas bölgesini oluşturan bölgeleri savunmak için doğu ve güney Ukrayna’da aylardır şiddetli çatışmalara giriyor.
Cumartesi günü, Zelenskiy alınanı geri getirmeye yemin etti.
Zelenskyy, “Bu yıl geri dönüş yılı olsun. Halkımızın dönüşü. Askerler – ailelerine. Tutsaklar – evlerine. Göçmenler – Ukrayna’larına. Ülkemize dönüş.”
“Bizden çalınanların geri dönüşü. Çocuklarımızın gençliği, anne babamızın huzurlu yaşlılığı.”