Ukraynalı askerler Oklahoma’da Patriot sistemi üzerinde eğitim alıyor

QAvvap

New member

WASHINGTON: Yaklaşık 100 Ukraynalı askerler önümüzdeki hafta Oklahoma’daki Fort Sill’e giderek eğitime başlayacak. Patriot füze savunma sistemiKiev’i ona karşı uzun süredir aranan korumayı elde etmeye yaklaştırıyor Rus füze saldırıları.
Ukrayna, uçakları, seyir füzelerini ve daha kısa menzilli balistik füzeleri hedefleyebildiği için ABD’den Patriot karadan havaya güdümlü füze savunma sistemini aylardır talep ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr, Aralık ayı sonunda ABD’ye yaptığı ziyarette Zelenskiy bataryanın Kiev’in Rus işgaline karşı savunmasını güçlendirmede önemli bir fark yaratacağını söyledi.
Pentagon Hava Kuvvetleri sözcüsü General Pat Ryder Salı günü yaptığı açıklamada, Fort Sill’e gelen Ukraynalıların sayısının bir pili çalıştırmak için gereken sayı kadar olduğunu ve onların Patriot’u nasıl çalıştıracaklarını ve bakımlarını yapacaklarını öğrenmeye odaklanacaklarını söyledi.
Ukrayna’nın daha uzun menzilli Yüksek Hareketli Topçu füzesi gibi aldığı diğer karmaşık sistemler için Avrupa üslerinde kısa süreli eğitim için asker göndermesine rağmen, Kiev’in ABD’de Atlantik boyunca eğitim vermek üzere birliklerini savaş alanından çekme kararı alışılmadık bir durum. sistem.
Vatanseverlik eğitimi normalde birkaç ay sürebilir, ancak Ryder, “bu birlikler hattan ne kadar uzun süre uzak kalırsa, savaşa gerçekten dahil olmuyorlar,” dedi, bu nedenle eğitim kısalacak.
Ryder, Fort Sill’in zaten Patriot eğitim okulları işlettiği için seçildiğini söyledi.
ABD, son haftalarda Ukrayna’ya sağladığı çok sayıda büyük askeri yardım paketinin bir parçası olarak Aralık ayında bir Patriot bataryası taahhüt etti. Geçen hafta, Almanya ek bir Patriot bataryası sözü verdi.
Her bir Patriot bataryası, her biri dört adede kadar füze önleyici, yer radarı, kontrol istasyonu ve jeneratörü tutan sekiz fırlatıcıya sahip kamyona monteli bir fırlatma sisteminden oluşur. Ordu şu anda 16 yurtsever taburu olduğunu söyledi.
Patriot bataryaları, hem ABD hem de NATO ortaklarının, neredeyse 11 aylık çatışmada Rusya’dan gelen sivil nüfusa ve altyapısına karşı gelişen bir füze ve insansız hava aracı yağmuru ile karşı karşıya kalan Ukrayna’ya taahhüt ettikleri çeşitli hava savunma sistemlerini tamamlayacak. Almanya son aylarda dört adet IRIS-T hava savunma sistemi taahhüt etti; ABD ayrıca sekiz adet orta menzilli Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi veya NASAMS ve Avenger hava savunma sistemi taahhüt etti.