Ukrayna yargı reformu yolunda önemli adım atıyor

QAvvap

New member

KYIV: Perşembe günü Ukraynalı yargıçlar kongresi, kilit bir yargı denetim organına sekiz yeni üyenin sonuncusunu atadı.
Avrupa Birliği, Rus işgalinden dört ay sonra, geçen Haziran ayında Ukrayna’ya aday üyelik statüsü teklif ettiğinde mahkemelerin temizlenmesini en önemli tavsiyelerinden biri haline getirdi.
Derneğin yeni üyelerinin seçimi Yüksek Adalet Divanı (HCJ), organın yargıçların atanması, görevden alınması ve disiplini denetleme işine devam edebileceği anlamına gelir.
AB’nin Ukrayna büyükelçisi, “Uygulamada hukukun üstünlüğünü ve dürüstlüğü gösteren reforme edilmiş HRJ’yi dört gözle bekliyorum” dedi. Matti MaasikasTwitter’da yazdı.
Meclis başkanı geçen ay yaptığı açıklamada, Ukrayna parlamentosunun AB’nin Kiev ile katılım müzakerelerinin başlamasından önce aradığı tüm mevzuatı çoktan geçtiğini söyledi. Ancak bu yasaları uygulamak ve üyeliğe ulaşmak için uzun bir yol olması bekleniyor.
Bazı gözlemciler, güçlü çıkarların, özellikle yargı alanında, reforma karşı çıkmaya istekli oldukları konusunda da uyarıda bulundular.
Adalet reformunu izleyen bir sivil toplum kuruluşu olan DEJURE Vakfı Perşembe günü yaptığı açıklamada, sekiz yeni seçimin kalitesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.
“(Yargıçlar), yargı sistemindeki gerçek değişim ajanlarına hazırlıksız olduklarını gösterdi” dedi. Yeni takımı alacağı kararlara göre değerlendireceğiz, yeni YSK’nın toplumun şüphelerini giderme şansı var” dedi.
Kiev yolsuzlukla mücadele makamları da son aylarda rüşvete karşı mücadelelerini iki katına çıkardı.