Ukrayna: Ukrayna’daki mücadelelerden güç alan Rus Kadın Muhafızları ateş etmeyi öğreniyor

QAvvap

New member

YEKATERINBURG (RUSYA): Ayrıntılı manikürlü ve kamuflajlı bir grup Rus kadın, Sovyet tasarımı Kalaşnikof tüfeklerini kullanarak önce dizlerini sonra midelerini hedef alarak çeşitli atış pozisyonları uyguluyor.
Ural Dağları yakınlarındaki Rusya’nın Yekaterinburg kentinde kadınların toplandığı spor salonu, Ukrayna cephe hattından yaklaşık 2.000 kilometre (1.200 mil) uzakta.
Ancak Donetsk’in doğu bölgesinde yıllarca süren çatışma, Rusya’da yeni askeri ateşi körükledi ve savaşın eve geri dönebileceğinden korkuyor.
Grubun aktivisti ve kurucusu Olga, “Bir şey olursa, – Allah korusun – bir saldırı veya bir tür tehlike olursa, kendimizi ve sevdiklerimizi korumayı öğrenmemiz gerektiğini düşündük.” SmetaninaAFP’ye söyledi.
Rus müdahalesini simgeleyen Z harfli şapka takan 36 yaşındaki iki çocuk annesi, “Rusya’yı çok seviyorum” dedi.
Kurs, Eylül ayında Kremlin’in yüzbinlerce erkeğin seferber edildiğini duyurmasıyla Smetanina ve diğer aktivistler tarafından başlatılan “Uralların Kadın Muhafızları” adlı girişimin bir parçası.
Ukrayna hakkındaki kendi retoriği, Kiev ve Batılı müttefiklerinin Ruslar için yaklaşan bir tehdit oluşturan Nazi sempatizanları olduğunu söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’inkine ürkütücü bir şekilde benziyor.
Projenin ilham kaynağını açıklayan Smetanina, “Son zamanlarda diğer ülkelerden Rusya’mıza, sevgili ülkemize karşı çok fazla saldırganlık oldu” dedi.
– Ateşli silahlar, ilk yardım, meşru müdafaa – Putin’in geçen Şubat ayında Ukrayna’ya asker göndermesinden bu yana, Rus ordusunda bir gurur duygusu aşılamak için devlet propagandası hız kazandı.
Vatansever mesajlar dalgası, bazı Rusları, Ukrayna taarruzunun gazileri tarafından yönetilen Yekaterinburg oturumları gibi askeri kurslara kaydolmaya sevk etti.
Smetanina, projesinin fikri öneren bir Rus sosyal medya gönderisinden kaynaklandığını söyledi. Anında başarı ile karşılandı.
“Rusya’nın her yerinden kadınlar bizi aramaya başladı” dedi. “Ve adamlar destek göstermek için aradı.”
Aralık ayına kadar yaklaşık 50 kadın ateşli silahlar, nefsi müdafaa, ilk yardım ve drone eğitimini bir araya getiren kursu tamamladı.
Şu anda 50 kişi daha eğitim alıyor, üçüncü bir grup ise Nisan ayında başlayacak.
İki aylık kurs, spor salonunda haftada üç seans ve ayrıca şehir dışında atış pratiği içerir.
Gururla Smetanina, katılımcıların “çok iyi” olduğunu söyledi.
Ateş etme performanslarının, benzer ateşli silahlar eğitimi alan seferber edilmiş erkeklerle “neredeyse aynı” olduğunu söyledi.
Katılımcılardan biri olan Anastasia Gubankova, hem babasının hem de eşinin subay olduğunu, bu nedenle kursa kaydolmasının doğal olduğunu söyledi.
41 yaşındaki satın alma müdürü “Elbette umarım bu becerileri gerçek hayatta kullanmak zorunda kalmam. Ama gerekirse kullanırım” diyor.
Putin’in Ukrayna’daki askeri hedeflerinin sadık bir destekçisi olan Gubankova, 19 yaşındaki oğlunun orduya katılmasını sorun etmeyeceğini söyledi.
Üzerinde Z harfi olan kamuflajlı bir kapüşonlu giyerek, “Birisinin bizi koruması gerekiyor,” dedi.
Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sını yenilgiye uğratmasına açık bir atıfta bulunarak, “Benim için savaşan büyükbabama ihanet ettiğim fikriyle yaşayamazdım” dediğinde duygulandım.
Bazı kadınlar ayrıntılı makyaj yapar ve uzun saçlara sahiptir. Diğerleri yüzük veya küpe çıkarmadan derslere giriyor.
Uzun sarı bukleleri olan Smetanina, silah ateşlemeyi veya el bombası atmayı öğrenmenin asla görünüşüne engel olmayacağını söyledi.
“Her zaman güzel olacağım. Saçlarımı maşa yapacağım ve her durumda kendime bakmaya çalışacağım” dedi.
“Zulu” takma adını kullanan ve ilk yardım eğitimini yöneten bir eğitmen, ilk başta şüpheci olduğunu itiraf etti.
Ancak kadınları iş başında görünce bu durum değişti.
AFP’ye “Yanıldığımı anladım. Bu gerçek bir kadın saati” dedi.
Smetanina şimdi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda vatanseverliği teşvik etmek için “Z Kuşağı Merkezi” adlı yeni bir proje planlıyor.
Smetanina, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekatı yakında sona ererse bile projelerine devam edeceğini söyledi.
Bundan bir yıl, iki yıl, 10 yıl sonra ne olacağını bilmiyoruz” dedi.
Ama her zaman elimizde silah olacak ve yumruklarımızı doğru tutmasını bileceğiz” dedi.