Ukrayna: Met Opera, Ukrayna’daki savaşın ilk yılını konserle anıyor

QAvvap

New member

NEW YORK: Emily D’Angelo, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıl dönümü münasebetiyle Metropolitan Opera konserinde tek bir nota söylemeden önce kıyafetlere değindi.
28 yaşındaki Kanadalı mezzosoprano, Cuma gecesi Mozart Requiem için sahneye karatahtadaki gibi beyaz sayma şeritleriyle kaplı koyu renkli bir etekle yürüdü: dört dikey çizgi ve her beşli seti kapatmak için bir köşegen. Berlinli tasarımcı Esther Perbandt tarafından yaratılan kıyafette, Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kanlı çatışmasının her gününü anmak için toplam 365 tane vardı.
“Bir opera binası, bir Abrams tankının veya bir F-16 jetinin saldırı kabiliyetine sahip olmasa da, Metropolitan Opera, Ukrayna için güçlü bir kültürel kaynak olmaktan gurur duyuyor ve Ukrayna’ya karşı sanatsal özgürlük mücadelesine yardım ediyor.vladimir) Putin’in Kültürel Propaganda Makinesi,” Tanışmak genel müdür Peter Gelb, Ukrayna’dan BM Büyükelçileri Sergiy Kyslytsya ve ABD’den Linda Thomas-Greenfield’ın da dahil olduğu bir ara grubuna “Acımasız baskı karşısında Ukrayna’nın özgürlüğünü savunmak için özgür dünyanın devam eden kültürel kararlılığını gösteriyoruz” dedi.
Met müzik direktörü Yannick Nezet-Seguin, Ukraynalı tenor Dmytro Popov ve bas-bariton Vladyslav Buialskyi ve Güney Afrikalı soprano Golda Schultz’un da yer aldığı “Ukrayna İçin: A Concert of Remembrance and Hope” adlı konseri yönetti. Metropolitan Opera Binası’nın Ukrayna bayrağının sarı ve mavi renklerine büründüğü ve sahneye gerçek bir bayrağın çekildiği konser, Ukrayna İstiklal Marşı, ardından Mozart Requiem ve Beethoven’ın 5 Nolu Senfonisi ile açıldı ve Valentin ile sona erdi. Silvestrov ilahisi “Ukrayna için dua.”
“Metropolitan Opera,” dedi Kyslytsya, “Ukrayna kültürünü benimsedi, beni benimsedi, misyonumu benimsedi.”
Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, akşam erken saatlerde önceden kaydedilmiş bir video adresinde kalabalığa seslendi.
“Sanatın kelimenin tam anlamıyla yardım edebileceğini ve kurtarabileceğini kanıtladın” dedi. “Umarım bu sahnede yakında insanlığın, sanatın ve Ukrayna’nın zaferini kutlayabiliriz ve bu bizim ortak zaferimiz olur.”
Ukraynalı şarkıcılar perde araları sırasında kendilerini bayraklara sardılar. Biletlerin fiyatı 50 dolardı ve Met, seyircilerin Ukrayna’nın savaş çabalarını desteklemek için büyük meblağlar bağışlaması umuduyla miktarın normal fiyatlardan daha düşük olduğunu söyledi.
Gelb, Putin’den uzaklaşmayı reddeden Rus sanatçıları, en ünlü yıldız soprano Anna Netrebko olan Met’in kadrosundan çıkardı.
“Ödenmesi gereken küçük bir bedel” dedi. “Doğru tarafta olmak önemliydi. Aynada kendime bakamazdım ve sahnemizde performans sergileyen Putin destekçilerini tanıyamadım.”
Gelecek sezon Met’de Verdi’nin yeni prodüksiyonu “La Forza del Destino”dan çekilen Rus basçı Ildar Abdrazakov, geçtiğimiz günlerde sanatçıların tarafsız kalması gerektiğini söyledi.
Gelb, “Cevabım, bir tarafı seçtikleri ve yanlış tarafı seçtikleri” dedi. “Diğer birçok Rus gibi o da çok yanlış bilgilendirildiği ve dünyada neler olup bittiğini gerçekten anlamadığı için üzgünüm.”
Met, Ukrayna’dan dört stajyer işe aldı ve Gelb, The Met’in devreye alma programına Ukraynalı bestecileri eklemeyi planlıyor. Eşi, Kanadalı-Ukraynalı şef Keri-Lynn Wilson, Ukrayna Özgürlük Orkestrası’nın bir başka yaz turnesine liderlik edecek. Bir operasyon yürüttükten sonra New York’a geri döndü. Verdi Ağıdı ve Ukraynalı besteci Viktoriia Poliova’nın “Bucha. Lacrimosa” şarkısı Salı günü Lviv Ulusal Operası’nda Rus işgalinin şehitlerini ve kurbanlarını anmak için.
Wilson, “Bunu kendim deneyimlemem ve Putin’e Ukrayna’nın kültürünü, ruhunu öldüremeyeceğini göstermem gerektiğini hissettim” dedi. “İlk prova için sığınağa saklanmak zorunda kaldık. Kostümlü prova için sığınağa iki saatlik bir gecikme yaşadık. Ama korku hissetmedim – korku yoktu. bu konser boyunca ve çok güzel devam etti.
“İktidar devam etti. Seyirciler arasında askerler vardı, gençler ilk iki sıradaydılar. Yayını almaya gittiğimde insanlar beni alkışlayınca ben de askerleri alkışlamaya başladım. Ve hepimiz alkışladık.” askerler için Ve müziğin gücünün yaptığı da bu.”