Ukrayna: AB, Ukrayna’ya mühimmat getirmeyi planlamak için toplandı

QAvvap

New member

STOCKHOLM: Avrupa Birliği (AB) savunma bakanları Çarşamba günü Ukrayna’ya milyar avroluk mühimmat göndermek için stoklarını yağmalama ve stokların son akışını sağlamak için daha fazla ortak sipariş verme planlarını tartıştılar.
Ukrayna’nın Batılı borç verenleri böyle uyarıyor kiev ezici bir Rus taarruzuna karşı mücadelesinde her gün binlerce atış yaptığı için 155 mm’lik obüs mermilerinden kritik derecede eksik.
Ukraynalı mevkidaşı Oleksiy Reznikov ile Stockholm’de bir araya gelen bakanlar, Kiev’in acil ihtiyaçlarını karşılamak ve Avrupa’nın savunma sanayisini uzun vadede güçlendirmek için üç yönlü bir çabayı tartıştılar.
Reznikov toplantı için geldiği sırada, “Bir numaralı önceliğimiz hava savunma sistemlerinin yanı sıra mühimmat, mühimmat ve daha fazla mühimmattır.” dedi.
AB dış politika dairesi tarafından hazırlanan planın ilk bölümü, ortak kaynaktan bir milyar avro (1,06 milyar dolar) kullanılmasını öngörüyor. Avrupa Barış Tesisi Üye Devletlerin stoklarındaki el bombalarını birkaç hafta içinde Kiev’e göndermek.
Ukrayna’nın Avrupalı müttefikleri, 3.6 milyar Euro’su ortak fondan olmak üzere yaklaşık 12 milyar Euro askeri yardım sözü vererek raflarını çoktan tükettiler.
Avrupa’nın kendisini çok savunmasız hale getirmeden kaç mermi kaçırabileceğine dair sorular var ve savunma bakanları ayrıntıları verecek.
AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, “Stokların seviyesinin ne olduğunu bilmiyorum, bu yüzden burada birlikteyiz.” dedi.
Planın ikinci kısmı, mühimmat üreticilerini kapasitelerini artırmaya teşvik edecek büyük ortak siparişler vermek için AB ve Ukrayna’dan gelen talepleri birleştirmektir.
Rusya’daki savaş savunma konusunda daha fazla koordinasyon sağlama çabalarını hızlandırdığından, bu hareket 27 ulustan oluşan blok için büyük bir değişimi temsil ediyor.
Baltık devleti Estonya başlangıçta Ukrayna için bir milyon mermi için 4 milyar € harcamayı teklif etti ve daha fazla yeni fonun taahhüt edilmesini istiyor.
Ancak AB yetkilileri, Ukrayna’nın ihtiyaçlarını karşılayacak paranın zaten kolektif potta bulunan 1 milyar Euro’dan gelebileceğini söylüyor.
Reznikov, “Yeterli değil, çünkü bir milyon mermiye ihtiyacımız var ve bunun yaklaşık dört milyar avro olması gerekiyor” dedi.
“Daha fazlasına ihtiyacımız var.”
AB yetkilileri, 20 Mart’ta dışişleri bakanlarının bir toplantısında Ukrayna’ya mühimmat gönderilmesine ilişkin nihai bir plan üzerinde anlaşmayı umuyor.
– ‘Savaş ekonomisi modu’ – AB ülkeleri, sürecin bürokrasi tarafından yavaşlatılmasını önlemek için güçlü bir istek duyduklarından, bloğun merkezi savunma teşkilatının mı yoksa daha deneyimli üye devletlerin mi sözleşmeleri müzakere etmesi gerektiğini değerlendiriyor.
Bazıları hızın Avrupa endüstrisine yardım etmekten daha önemli olduğunu iddia ettiğinden, blok dışından cephane satın alma konusunda da çetrefilli bir tartışma var.
İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, “Diğer eyaletlerden başka tedarikler varsa, bu olasılığı göz ardı etmemiz gerektiğini düşünmüyorum” dedi.
“Ukrayna’ya yardım etmeye ve bunu başarmanın en iyi yolunu bulmaya odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum.”
Daha genel olarak, Soğuk Savaş sonrası yıllar süren düşük yatırımdan sonra, AB savunma şirketlerinin üretimi hızlı bir şekilde artırmasını sağlamak için daha fazlasının yapılması gerektiğine dair net bir his var.
AB İç Pazar Komiseri Thierry Breton, “Ukrayna’ya desteğimizde belirleyici bir andayız ve bir tür savaş ekonomisine doğru ilerlememiz şart” dedi.
“Avrupa’da daha fazla üretim yapma kapasitemizi önemli ölçüde artırabileceğimizden kesinlikle emin olmalıyız” dedi.
Ancak Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Avrupa ekonomisini bir savaş yoluna sokma çağrılarının çok ileri gittiğini söyledi.
“Bu ölümcül bir işaret olur” çünkü “her şeyi silah ve mühimmat üretimine tabi kılıyoruz” anlamına gelirdi.
“Biz – Avrupa Birliği ve Almanya – savaşta değiliz.”