UAEA heyeti, Zaporijya Nükleer Santrali’nde incelemede bulundu

ERALP

Global Mod
Mod
UAEA heyeti, Zaporijya Nükleer Santrali’nde incelemede bulundu
Grossi, Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki ilk günkü incelemelerinin akabinde döndüğü Zaporijya şehri girişinde gazete mensuplarına ağırlıklı bulundu.

Santralde incelemelerde bulunduklarını, birden sistem ve kontrol odası gibi bölümleri gezdiklerini dile getiren Grossi, “Öncelikli olarak görmem gereken 3-4 önemli noktayı seçtik. Santral çalışanlarıyla, bölgede yaşayanlarla konuşma imkanım oldu.” dedi.

Grossi, santraldeki akıllandırma tahlil etmek için yapacak sayı işleri olduğunu belirterek, “Hiçbir yere gitmiyoruz. UAEA şu anda orada, santralde ve gitmeyecek, orada kalmaya sürme edecek. Bazı uzmanlarımızla orada, santralde varlığımızı sürdüreceğiz.” niteleyerek konuştu.

Zaporijya Nükleer Santrali hakkında endişe tanık için bölgeye geldiğine işaret fail Grossi, “Endişeliydim, endişeliyim ve hâl henüz istikrarlı hale gelinceye, öngörülebilir oluncaya kadar bile santral hakkında endişelenmeye sürme edeceğim. Santralin ve santralin fiziksel bütünlüğünün sayı kez ihlal edildiği görünen. Savaşın ne tarafında olursanız olun, savaş hakkında nasıl düşünürseniz düşünün, yerde sürme edemez. Bu nedenle malûm mekanizmaları devreye sokmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Grossi, incelemeleri sırasında Zaporijya Nükleer Santrali’nde görevli Ukraynalı çalışanlarla bile tek araya geldiğini dile getirerek, “Gün süresince onlarla birlikteydim. Elbette zor durumdalar ama inanılmaz basamak profesyonelliğe sahipler, sakinler ve görevlerine sürme ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki güvenlik durumuna ilişkin soruya Grossi, “Bu sabah oldukça zordu. Daha önce dahi buraya kadar geldikten sonra durmayacağımı söylemiştim. Ekibimizle içeri gittik. Ateşin açık olduğu anlar oldu, ağır makineli tüfek, topçu, havan, 2 veya 3 kez… Hepimiz için endişe vericiydi. Uluslararası toplumun orada olduğunu ve orada olabileceğini gösterdiğimizi düşünüyorum ve bu sürme edeceğiz. İşimiz henüz yeni başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Grossi, Zaporijya Nükleer Santrali’nde kaydedilen ve Twitter hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, “UAEA, burada varlığını sürme ettirecek.” ifadesine yer verdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.