Türkiye: Depremzedeler devletten boşuna yardım bekliyor

PiKe

Member
Türkiye ve Suriye’deki depremler
Hayatta kalanlar devletten boşuna yardım bekliyor ve akrabalarını kendileri kazıyor

Bir kız enkazın yanında duruyor ve ağlıyor

© Halil Hamra/AP/DPA

“Devlet nerede?” Hayatta kalanlar Türkiye’deki depremden sonra kendilerine soruyorlar. Yetkililer tarafından yalnız bırakıldıklarını hissediyorlar ve hayatlarını ve akrabalarını aramayı kendi ellerine almak zorunda kalıyorlar.

Mesut Hancer, kızı Irmak’ın elini son kez tutacaktır. Parlak turuncu uyarı ceketiyle, Türkiye’nin güneyindeki Kahramanmaraş’taki evinin yıkıntıları üzerine çömeliyor ve ölü adamın mumlu parmaklarını okşuyor. 15 yaşındaki bir şilte üzerinde yatan molozdan sadece kolu çıkmış, vücudunun geri kalanı deprem nedeniyle devasa beton levhaların altına gömülmüştür.

Baba şokta, konuşamıyor. Dondurucu soğuğa rağmen Irmak’ın elini bırakmaz. AFP fotoğrafçısı Adem Altan’ın Kahramanmaraş’ta çektiği fotoğraf tüm dünyayı dolaştı. Bild Online, “Bu fotoğraf dünyaya dokunuyor” diye yazdı.

Irmak, Pazartesi sabahı Türkiye-Suriye sınır bölgesinde meydana gelen şiddetli depremde hayatını kaybeden binlerce kişiden biri. Kahramanmaraş’ta hayatta kalanlar da çaresizlik içinde. Ölüler için yas, yardımın ağır temposunda öfkeyle karışır.

Sevdiklerini çıplak elleriyle arıyorlar

“Devlet nerede? Nerede?” Ali Sağıroğlu acı acı haykırır. “Etrafına bak. Kahretsin burada tek bir yetkili yok. Depremin üzerinden iki gün geçti ve kimseyi görmedik.” Sağıroğlu, ağabeyini ve yeğenini yıkılan evden kurtarmanın umudunu hâlâ koruyor. Ama bunun için yardıma ihtiyacı var.

Yıkımın boyutu ezici. Gün doğumundan önceki ilk depremde, şehir merkezinde on kattan fazla yükseklikte sekiz konut çöktü, sadece birkaç kişi güvenliğe ulaşabildi.

Bazı aileler kurtarma görevlilerini beklemekten ve ekipmanı temizlemekten vazgeçti. Çıplak elleriyle enkazda sevdiklerini kazıyorlar. AFP muhabirleri, şehrin birçok yerinde, felaketten sonra tamamen kendi başlarına kalmış insanlarla karşılaşıyor – devlet yardımı, yiyecek veya tıbbi bakım olmadan.

Ve şehir merkezine ürkütücü bir sessizlik çökmüştür. İsmini vermek istemeyen bir adam, “Dün harabelerde birçok insanın yardım istediğini duyabiliyorduk, ancak bugün ortalık sessiz,” diyor. “Donarak ölmüş olmalısın.”

Yetkililerin “merhameti yok, merhameti yok”

İnsanlar ısınmak için kamp ateşlerinin etrafında toplanırken, diğerleri sert rüzgar ve yağmurdan arabalara sığınır. Geceleri sıcaklık sıfırın altında üç dereceye kadar düştü. Yıkılan sokaklarda hayatta kalanlar, yakınlarının cesetlerinin yanında direniyor. Ölüleri kurtarmaya kimse gelmez.

60’lı yaşlarında bir adam olan Cuma Yıldız, kendisini yetkililer tarafından terk edilmiş hissediyor. “Şimdi neredesin, neredesin?” Öfkeli. “Merhametleri yok, merhametleri yok. Allah’tan korkmuyorlar mı?”

150 kilometre daha güneydeki Hatay ilinde de insanlar çaresizce kurtarma ekiplerini bekliyor. Onur Kayai, yıkık dökük evinin önünde bir aşağı bir yukarı dolaşıp yardım istiyor. Annesi ve erkek kardeşi enkaz altında mahsur kaldı. 40 yaşındaki, birkaç kez çıplak elleriyle ikisini kurtarmaya çalıştı.

“Ağabeyimin kafasına üç taş attım ama çok zor” diyor. “Annemin sesi hala net ama artık kardeşimi duyamıyorum.” Kayai, Afat kurtarma hizmetinin araçlarını boşuna arar. “Bazıları Afat binasının da çöktüğünü söylüyor” diyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü çok sayıda askerin yakında deprem bölgesinde kurtarma ekiplerine destek vereceğine söz verdi. Irmak kızı ve binlerce kişi için bu yardım çok geç gelir.

Volkan Nakiboğlu / Kadir Demir / cl
AFP

#Konular