‘Toplam işkence’: Hasta Ukraynalılar elektrik kesintileri sırasında oksijen için nefes alıyor

QAvvap

New member

KYIV, UKRAYNA: Valentyn Mozgovy kendi başına nefes alamıyor ve Ukrayna’nın elektrik kesintisi sırasında solunum cihazını açık tutmak bir ölüm kalım meselesi haline geldi.
kaynaklanan düzenli elektrik kesintileri Rus füze saldırıları onbinlerce insanı korkuttu Ukraynalılar tıbbi ekipmanı çalıştırmak için elektriğe güvenen.
Mozgovy, kendisini felçli bırakan ve yardım almadan nefes alamamasına neden olan dejeneratif nörolojik bir hastalık olan amiyotrofik lateral sklerozdan (ALS) muzdariptir.
Başkent Kiev’deki dairelerinde AFP’ye konuşan eşi Lyudmyla Mozgova, “Görüyorsunuz, yaşıyor.
Yanında, tıbben uyarlanmış bir yatakta, desenli bir yorgana sarılmış kocası yatıyordu, yüzü vantilatörün altında zar zor görülüyordu.
Mozgovy’ler, Ekim ayında enerji altyapısına yönelik hedefli saldırı dalgasını izleyen ilk uzun kesintiden bu yana çok yol kat etti.
Valentyn on dayanılmaz dakika boyunca tek başına nefes almak zorunda kaldı.
“Nefes alma şekli ürkütücüydü… ne yapacağımız hakkında hiçbir fikrimiz yoktu!” dedi karısı.
Elektrik kesintileri norm haline geldiğinde, Mozgovys uyum sağladı.
“Vücudu hareket etmiyor ama zihni çok net, pek çok tavsiye veriyor… o bizim kaptanımız” dedi.
Eşinin solunum ünitesine ve yatalak hastaların basıncını düzenleyen medikal yatağına enerji depolama sistemi ve ekstra piller taktı.
Olmaya çalıştıkları kadar hazırlıklı oldukları halde, durumları tehlikelidir.
“Keşke biraz istikrar olsa da elektriğin ne zaman geleceğini anlayabilsek ve onunla nasıl başa çıkacağımıza karar verebilsek.”
Mozgova, kocasını hayatta tutmak için gereken ekipmanı karşılayabildikleri için ne kadar şanslı olduklarını fark eder.
“Çok pahalıydı, çocuklarımız bize yardım etti… Parası olmayanlara ne nasihat edeceğimi bile bilmiyorum” dedi.
Palyatif bakım yardım kuruluşu SVOYI’nin genel müdürü Iryna Koshkina, Ukrayna’da on binlerce kişinin hayatta kalmak için elektriğe ihtiyacı olduğunu açıklıyor.
“Bütün bu insanlar aniden hayat kurtaran cihazlarını kullanamaz ve aynı anda hastaneye giderse, tıbbi sistemimiz çöker.”
Tetyana Venglinska’nın, üç aylık yorucu kesintilerin ardından 75 yaşındaki annesi Eva’yı hastaneye yatırmaktan başka seçeneği yoktu.
Kiev’deki bir bakımevinde annesinin yatağının köşesinde oturan kızı Tetyana, akciğer kanseri teşhisi konan Eva’nın her zaman ek oksijen sağlayan bir cihaza bağlanması gerektiğini söyledi.
Oksijen yoğunlaştırıcı pilinin evdeki sonu gelmeyen elektrik kesintilerine dayanabilmesi için ailenin oksijen miktarını azaltması gerekiyordu.
Venglinska, “Annem için tam bir işkenceydi” dedi.
“Oksijen alımınızı üç kez azalttığınızı hayal edin.”
Pilin sekiz saate kadar dayandığı söylendi ve bu da aileyi sürekli bir endişe durumunda bıraktı.
Venglinska, “(Kocam) her seferinde odasına girmeye korkuyordu. Annemin hayatta olup olmadığını… veya boğulup boğulmadığını bilmiyordu,” dedi.
17 Aralık gecesi kesinti normalden daha uzun, 10 saatten fazla sürdü.
Tüm güç kaynakları tükendi ve ventilatörün pilinin bitmesine 40 dakika kala Tetyana, annesini hastaneye kaldırmak için özel bir ambulans çağırdı.
Karar hayat kurtarıcıydı: Venglinska’nın evi sonraki dört gün boyunca elektriksiz kaldı.
Venglinska, “Kesinlikle ölürdü,” dedi.
O zamandan beri Tetyana, zamanının çoğunu klinikte yatalak annesine bakarak geçirdi.
Kocası, 85 yaşındaki babasına baktığı kendi dairesinde kaldı.
Venglinska, “Bir an önce eve gitmek istiyorum,” dedi. “Ailemiz boşandı.”
Mozgovy’nin evine dönen Lyudmyla da daha iyi günler umuyor.
“Mutlaka zafere içeceğiz… Valentyn bunu kendi bildiği gibi yapacak, ben de kendime bir bardak dolduracağım.”
“Ve (içecek) zayıf olmayacak!” Güler.