Şişirilebilir tanklar, füzeler: Çek şirketi tuzak silahlar yapıyor

QAvvap

New member

PRAG: Ukrayna’daki savaş, silahlara ve görünüşe göre yem olarak kullanılabilecek sahte şişirilebilir silahlara olan talebin artmasına neden oldu.
Bir Çek şirketi olan Inflatech, 30’dan fazla farklı ürün üretiyor. şişme askeri tuzaklar tanklardan zırhlı araçlara, uçaklardan obüslere kadar. Ayrıca, Rusya’nın bir yıl önce işgalini başlatmasından bu yana Ukrayna’nın savaş çabalarına yardımcı olan milyarlarca dolarlık Batı askeri yardımı arasında yer alan ABD yapımı HIMARS füze sistemlerinin sahte versiyonlarını da sunuyorlar.
Inflatech CEO’su Vojtech Fresser, tuzaklarının Rus işgalcilere karşı savaşan Ukrayna güçleri tarafından kullanılıp kullanılmadığını söylemedi, ancak Pazartesi günü işinin geçen yıl %30’dan fazla arttığını söyledi. Büyümenin en az üç ila beş yıl daha çift hanelerde artmaya devam etmesini bekliyor.
Ukrayna’ya yapılan yardım hakkında doğrudan yorumda bulunmamakla birlikte, “Sanırım başı belada olan bir ortak ülkeyi desteklemek isteseydik, onlara şişirilebilir tuzaklar gönderirdik. Ya da zaten bunlara sahip, yoksa kesinlikle sahip olacak.” .”
Kuzeydeki Decin şehrinde bulunan Inflatech şu anda ayda 50’ye kadar tuzak üretiyor. Belirtilmemiş bir dizi ülkeye satılırlar ve bu tür tüm ihracatların NATO üyesinin hükümeti tarafından onaylanması gerekir.
Şirket yapay ipek gibi hafif malzemeler kullanıyor, bu da sahte bir tankın toplam ağırlığının 100 kilograma kadar çıkabileceği anlamına geliyor. Sahte bir askeri teçhizatı açıp havaya uçurmak için 10 dakika yeterli olmakla birlikte, bir tuzağı çalıştırmak dört askeri alır.
Tuzaklar, düşman birliklerini kandırarak zafere katkıda bulunabilir. İşin püf noktası, kameraları, termal kameraları ve radarları değerli bir hedef bulduklarına inandırmak ve roketler onu yok etmek için
Fresser, “Düşmanı bana ait bir şeyi dört katına mal olan ama aslında yirmi kat daha pahalı olabilecek bir şeyi kullanarak yok etmeye zorlarsam, o zaman ekonomik olarak kazanan benim,” dedi.
Başlangıçta eğitim amacıyla geliştirilen tuzakların her birinin maliyeti 100.000 ABD dolarına kadar çıkabilir.
Fresser, çocuklar için oyuncak yapmayı tercih edeceğini söyledi.
“Ama önce onlar için güvenli bir dünya sağlamalıyız. Sonra inşallah sivil projelere geri döneriz.”