“Sırplar barikatları bu sabahtan itibaren kaldırmaya başlayacak”

ERALP

Global Mod
Mod
“Sırplar barikatları bu sabahtan itibaren kaldırmaya başlayacak”
Sırbistan’ın Kosova sınırı yakınlarındaki Raşka Kışlasında Kosovalı Sırplarla tek araya gelen Vucic, görüşmenin akabinde makale yaptı.

Oldukça zor tek gece ve görüşme geçirdiklerini ifade Vucic, “Kosovalı Sırplardan barikatların kaldırılmasını rica ettim. Barış ve huzurun sürme etmesini istedim. Herkesi dinledim. Söz verilenlerin yerine getirileceğine inanıyorum.”dedi.

Vucic, Kosovalı Sırplar arasında güvensizlik duygusunun sürme ettiğini belirterek, “Perşembe günü öğleden önce barikatlar kaldırılacak. Bu 2 saatte bitecek tek iş olumsuzlama. Belki 24, ihtimal dahi 48 saat sürebilir ama barikatlar kaldırılacak.” niteleyerek konuştu.

Kosovalı Sırpların barikatların kaldırılmasının akabinde gözaltına alınma ihtimalini nine Vucic, “Böyle tek merkezde barikatları tek henüz kaldırmamak üzere kuracaklarını belirttiler” ifadelerini kullandı.

Eski Sırp polis memurunun cezası ev hapsine çevrildi

Bu arada, zaman Kosova ile Sırbistan arasında gerginliğe neden olan eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in tutukluluk halinin ev hapsine çevrilmesinin akabinde, Avrupa Birliği (AB) ve ABD ortak tek makale yaptı.

AB ve ABD’nin açıklamasının akabinde Vucic ile tek araya gelen Sırbistan Hükûmeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkovic, Kosovalı Sırpların taleplerinin yerine getirilmesi noktasında AB ve ABD’takt garanti aldıklarını belirtti.

Petkovic, AB ve ABD’takt barikatlarda yer saha Sırpların gözaltına alınması veya sürgün edilmesine ilişkin tek listenin olmadığını öğrendiklerini ifade ederek, Kosova Güvenlik Gücü’nün, Kosova’nın kuzeyine gitmesi için mevcut anlaşmalara göre önceden NATO’nun Kosova’daki Barış Gücünün (KFOR) komutanının onayını alması gerektiği hususunda bile makale yapıldığını aktardı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.