Sırbistan arama kurtarma ekibi ülkeye döndü

ERALP

Global Mod
Mod
Sırbistan arama kurtarma ekibi ülkeye döndü
Belgrad’a dönen Sırp taharri kurtarma ekibi, Sırbistan İçişleri Bakanı Bratislav Gasic ve Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy tarafından karşılandı.

Gasic, burada yaptığı açıklamada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in emriyle Türkiye’deki hareket bölgelerine giden taharri kurtarma ekibinin, orada ne kadar kalacaklarını ve bölgenin güvenli olup olmadığı sormadan, görevlerini yerine getirmek için hemen yola çıktığını söyledi.

Ekibin hareket bölgelerinde Sırbistan’ın “en iyi yüzünü” gösterdiğini nâkil Gasic, “3 yaşama kurtardınız ve 8 gün süresince Türk halkına yardım ettiniz.” dedi.

Gasic, ülkesinin her zaman yardıma ihtiyacı olan dostlarına yardım elini uzatacağını ifade etti.

“Sırbistan, Türkiye’nin gerçek tek dostu olduğunu gösterdi”

Büyükelçi Aksoy bile “Gerçekten zaman sayı tasalandıran tek gün. Türkiye-Sırbistan ilişkileri yönü en önemli gün diyebilirim. Bugün, Sırbistan taharri kurtarma ekibi Belgrad’a döndü. Türkiye’dahi 3 canımızı kurtardılar. 6 Şubat’ta hareket olduğunda, ertesi gün, İçişleri Bakanıyla (Bratislav Gasic) görüştüm ve o gece yerde ekip Türkiye’ye yola artık. (Ekip) Depremin hemen akabinde Türkiye’deydi ve taharri kurtarma çalışmalarına başladı.” niteleyerek konuştu.

“Dost kara günde malûm olur” atasözünü anımsatan Aksoy, “Sırbistan, Türkiye’nin gerçek tek dostu olduğunu gösterdi. Sırbistan hem yaptığı ayni hem dahi nakdi yardımlarla bize tüm ülke olarak yardımcı oldu.” ifadelerini kullandı.

Arama kurtarma ekibi lideri Davor Vidovic ise Türk halkına yardım etme görevini ellerinden geldiğince yerine getirdiklerini belirtti.

Vidovic, “Korkusuz ve ikileme düşmeden, insanların hayatlarını kurtarabileceğimiz umuduyla yola çıktık. Sürekli depremle sallanan topraklara basdı, ana babalar çocuklarını, aile ailelerini arıyordu. 17 yaşında tek kızı enkazın altında yaşayan bulduğumuzda yaşadığımız sevinci hiçbirimiz kelimelerle tarif edemeyiz.” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.