Sevinç ve korku: Everest öncüsü tarihi yükseliş hakkında konuşuyor

QAvvap

New member

MAYRHOFEN: 80 yaşının üzerinde ama Avusturyalı dağcı Peter haberciler – Everest’e ek oksijen olmadan ilk tırmanan ikilinin yarısı hala fevkalade formda ve “gençlik pınarım” dediği dağ zirvelerine tırmanıyor.
Birçok kişi o ve Reinhold’un imkansız olduğunu düşündü. Messner Her ikisi de Tirol’lü olan İtalya’nın bir üyesi, 1978’de ek oksijen olmadan dünyanın en yüksek dağına tırmanmak için yola çıktı.
Avusturya’nın batısındaki evinde AFP’ye konuşan dağcı, zirveye ulaştıklarında “mutluluk, üzüntü ve korku” hissettiğini söyledi.
“Yukarı çıktıkça adımlarımız yavaşladı. Ama zirveye ulaşacağımızdan emin olduk” dedi.
O ve İtalya’daki Zillertal Alpleri’nin hemen üzerinde bulunan Messner ile zirvenin “zorunlu” fotoğrafını çeker çekmez, “‘Aşağıya nasıl inerim?’ diye düşündüm.”
8.000 metrenin üzerine çıkan dağcılar, insan hayatını uzun süre sürdürmek için yeterli oksijenin olmaması nedeniyle “ölüm bölgesi” olarak adlandırılan alana girerler.
8.848 metrede (29.032 fit), Everest bu tehlike bölgesinin derinliklerindeydi.
Habeler, “gerginliğini” hâlâ hatırlıyor, sağ salim ailesinin yanına dönmek istiyordu.
“Beyne ne olacağını, kaslara ne olacağını bilmiyorduk” dedi.
O zamandan beri sayısız dağcı, 1950’den beri Nepal zirvesinde 300’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine rağmen oksijen taşımadan dünyanın en yüksek dağına tırmandı.
Henüz elektrik enerjisinden bir şey kaybetmeyen Haberler, dağa çıkabildiği için kendisini “ayrıcalıklı” hissettiğini söyledi. Himalayalar tırmanma turizmi tarafından istila edilmeden önce dev.
Zirveler ‘arkadaştır’ – Dokuzuncu on yılında bile, dağları ona ‘elmas kıymıkları’ kadar değerli deneyimler kazandıran ‘arkadaşlar’ olarak tanımlayarak tırmanmaya devam ediyor.
Bununla birlikte, iklim değişikliğinin “büyük bir sorun” oluşturduğunu, memleketi Alpler de dahil olmak üzere, daha sıcak sıcaklıklar permafrostu eritip kayaların düşme riskini artırdıkça tüm rotaların ortadan kalkmasının beklendiğini söyledi.
Sürdürülebilir turizmin şampiyonu olan Habeler, bir dağ rehberi olarak başladı ve oğullarından biri hala memleketi Mayrhofen’de kurduğu kayak okulunu yönetiyor.
Kıdemli, kayıt arayan “asla bir dağ koleksiyoncusu” olmadığı konusunda ısrar etti, bunun yerine bunun mümkün olduğunu göstermek için kendisi ve başkaları için “kapıyı açmak” istedi.
“Ben bir minimalistim” – Everest’ten birkaç yıl sonra ve memleketi vadisinde zaman geçirdiğinde, “sekiz bin ateşi beni yeniden yakaladı” ve birkaç büyük tırmanış daha yaptı – ama bir daha Messner ile asla.
Şimdi 78 yaşında olan Messner, sekiz binler olarak adlandırılan dünyanın en yüksek 14 zirvesinin tamamına tırmanan ilk kişi oldu.
“Reinhold ile her şeyi yapabilirsin,” dedi Habeler, Everest gerginliğinin üstesinden gelmesine yardım ettiği için Messner’a teşekkür ederek.
Messner, Habeler’in son kitabında “ustaca” Avusturyalıya bir övgü yazdı.
Messner, “Bunu belirli bir içgüdü olarak deneyimledim. Dağlara kolayca tırmanabilir: her arazide, her yükseklikte, her koşulda,” diye yazdı Messner.
Gerçekten de, 74 yaşında, Habeler başka bir rekor kırarak dağın kuzey yüzüne tırmanan en yaşlı dağcı oldu. Eiger İsviçre’de, o zamanlar 26 yaşında olan eski öğrencisi David Lama ile birlikte.
Lama’nın iki yıl sonra Kanada’nın Banff Ulusal Parkı’ndaki çığda ölmesi, Habeler’in gözlerini hâlâ yaşlandırıyor.
Kaza, Habeler’i daha temkinli hale getirdi, ancak asgari ekipman ve dışarıdan yardım alarak hala dağlara tırmanmaya devam ediyor.
“Ben bir minimalistim. Dağcılık yaparken her zaman yanımda minimum şey olur. Sırt çantamda çok fazla şey olmasını istemiyorum” dedi.
Habeler’in ebeveynleri dağcı olmasa da, dünyanın çatısına ulaşmasına yardım ettikleri için dağ rehberlerini ve “içinizdeki en iyiyi ortaya çıkaran” diğerlerini övdü.