Polonya’dan Türkiye’ye gönderilen yardım tırı yola çıktı

ERALP

Global Mod
Mod
Polonya’dan Türkiye’ye gönderilen yardım tırı yola çıktı
Polonya’dan Türkiye’ye gönderilen yardım tırı yola artık.

Çok sayıda Türk ve Polonyalının yardımlarının toplandığı depodan yüklenen tır, Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’ın katılımıyla Varşova’dan uğurlandı.

Polonya-Türk Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜRKPOL) Başkanı Göktürk İplikçioğlu, ülkede yaşayan Türk vatandaşlarının, özellikle öğrencilerin ilk andan itibaren hızla reaksiyon gösterdiklerini söyledi.

“Bu ilk tır ama sürekli sürme edecek gibi görünüyor”

İplikçioğlu, toplantı merkezini iletişim merkezi haline getirdiklerini belirterek, “Vatandaşlarımızdan ve Polonyalı dostlarımızdan yardımlar geliyor. Özellikle Türkiye’deki hava şartları nedeniyle battaniye, mont gibi ihtiyaçlara öncelik verdik.” dedi.

Çocuk gıdası ve plâstik bezi ihtiyaçları konusunda yönlendirmeler yaptıklarını müfit İplikçioğlu, “Konuyu vatandaşlarımız algıladı ve gerekli malzemelerin gönderilmesini sağlıyoruz. Bu ilk tır olacak ama ikinci tırı dolduracak kadar malzeme dahi neredeyse var. Bu sürekli sürme edecek gibi görünüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Gönüllülerden Furkan Şahin, 9 yıldır Polonya’bile yaşadığını belirterek, “Deprem hepimizi sayı etraflıca etkiledi. İlk saatlerden itibaren organize şekilde elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şahin, gönüllülerin yanı sıra Polonya halkının bile sayı dayanak olduğuna dikkati çekerek, “Şu zihin elimizdeki kaynaklarla toplayabildiğimiz kadar yardımı topladık. Allah kısmet ederse en kısa zamanda ulaşmasını istiyoruz. Konuşurken duygulanıyorum. Biz soğukkanlı şekilde üstümüze düşeni yapıyoruz. Kalbimiz dahi aklımız bile sabah öğle gece hep Türkiye’dahi. El ele verdikten sonra her şeyi başaracağımıza inanıyorum.” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.