Norveç ve İngiltere, Ukrayna’ya mikro dron bağışlayacak

ERALP

Global Mod
Mod
Norveç ve İngiltere, Ukrayna’ya mikro dron bağışlayacak
Bakanlıktan yapılan açıklamada, İngiltere’nin Ukrayna’ya almak üzere aldığı mikro dronların 9,1 milyon abd mesabesinde olduğu beyin yer öncü.

Öte yandan, Norveç dahi İngiltere’nin hazırladığı ve dron alımının yanı sıra Ukrayna ordusuna verilecek eğitimleri kapsayan yardım fonuna yaklaşık 42 milyon abd katkı sağlayacak.

İki ülke, Ukrayna’nın, Rus saldırılarına karşı askeri ekipman talep etmesi üzerine harekete geçmişti.

Gözetleme ve hedef tayin fonksiyonları olan Norveç yapımı Black Hornet mikro dronlar sektörün önde gelen teknolojileri arasında yer alırken, ABD, İngiltere ve bazen NATO ülkeleri tarafından kullanılıyor.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, Black Hornet dronlarının kentsel alanlarda kullanıma elverişli, sağlam, güvenilir ve tespit edilmesinin zor olduğunu belirtti.

Gram, bugüne kadar Batılı ülkelerin Ukrayna’ya kendi stoklarından yardım yaptığını yalnız İngiltere ve Norveç’in mikro dron yardımı konusundaki iş birliğinin, ittifak ülkelerinin Ukrayna’ya nasıl dayanak verecekleri konusunda yeni tek “istikameti” gösterdiğini vurguladı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, konuya ilişkin açıklamasında, Norveç ve İngiltere’nin Ukrayna ile “omuz omuza” olduğunu ve söz konusu dronların muharebe alanında Ukrayna’ya “hayati” tek yarar sağlayacağını belirtti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.