Nişan mı kaçış mı? Hükümete karşı çıkan genç Ruslar ikilemle karşı karşıya

QAvvap

New member

MOSKOVA: Hâlâ sersemlemiş durumda KremlinUkrayna’ya asker gönderme kararı Maşa Yanşevskaya toplumu “iyileştirmeye” çalışmakla kendilerini ondan izole etmek arasında kalan birçok genç Rus’tan biridir.
Çatışmanın ilk günlerinde, 21 yaşındaki acemi film yönetmeni, Moskova metrosuna bindiğini ve yolcuların duygularını yorumlamasını izlediğini hatırlıyor.
Moskova’daki bir kafenin penceresinden dışarı bakan AFP’ye “Bir gün genç bir adamın gözlerine baktım ve ikimiz de hiçbir şey söylemeden ağladık” dedi.
Moskova’nın Ukrayna’daki harekâtını eleştiren veya savaşa çağrılmaktan kaçınmaya çalışan on binlerce Rus anavatanlarını terk etti.
Kremlin, ülkeden bu tarihi çıkışı “kendi kendini arındırma” olarak nitelendirdi.
Ancak Yanchevskaya gibi diğerleri kalmaya karar verdi.
Arkadaşlarının çoğunun ayrıldığını ve seçimini onlara açıklamanın zor olduğunu söyledi.
Bunun yerine ailesine daha çok sarılmaya başladı.
“Bazı yönlerden daha nazik, daha sabırlı olmaya çalışıyorum… bu yüzden tartışıp ayrı düşmeyelim” dedi.
Ailesinin de aynı görüşü paylaştığı için minnettar olduğunu sözlerine ekledi.
Kalma kararı nedeniyle Yanchevskaya, çevrimiçi faaliyetleri konusunda da daha dikkatli hale geldiğini söyledi.
Yetkililer, Rus ordusu hakkında yanlış veya iftira niteliğinde olduğunu düşündükleri her türlü bilgi için yaptırımlar açıkladı.
Yanchevskaya, büyük şehirlerde yaşayan çok sayıda iyi eğitimli genç Rus’tan biri – nüfusun Kremlin’le genellikle aynı fikirde olmayan bir kesimi.
Sosyolog, “Umut eksikliğini ve siyasi yaşamdan dışlanmayı gösteriyorlar” dedi. Elena Omelchenkogenç Rusların davranışlarını inceleyen.
“Her seferinde birkaç ay ileriyi planlıyorlar” dedi ve antidepresan talebinin yıl içinde yüzde 50 arttığını da sözlerine ekledi.
Ancak bağımsız anket kuruluşu Levada Center tarafından yapılan bir ankete göre, Rusya’da muhalifler çoğunlukta değil.
Ocak ayında yapılan ankette, 18 ila 24 yaşlarındaki Rusların yaklaşık yüzde 30’unun “Rus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna’daki eylemlerine” karşı çıktığı ortaya çıktı.
Yanchevskaya, toplumu “iyileştirmeye” çalışmak ve Rusya’da geride kalanları sanat ve eğitim yoluyla desteklemek istediğini söyledi.
Bu trajedinin bir daha yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.
Sosyolog Omelchenko, gençlerin mülteciler için bağış toplamak, gönüllülük yapmak veya kültürel etkinlikler düzenlemek gibi küçük ölçekli projeler aradığını söyledi.
Bu tür faaliyetlerin, “gündemleri devletin gündemiyle örtüşmezken” bir şeyleri değiştirmelerine izin verdiğini söyledi.
Ancak diğerleri, kendilerini aynı fikirde olmadıkları bir toplumdan uzaklaştırarak, Sovyet dönemini anımsatan bir “iç sürgün” biçimine dalmayı seçtiler.
Ressam ve fotoğrafçı Polina Savina, geçmişe baktığını ve onunla başa çıkmak için anılarını kullandığını söyledi.
“Şimdi hayatımı kolaylaştırmak için onları uydurabilir miydim, anlamaya çalışıyorum” dedi.
21 yaşındaki dövmeli barista, “hayatta kalmak için kendi güvenli yerimi yaratmaya karar verdi.
Artık ülkemden farklı bir boyutta, kendi oluşturduğum bir bağlamda, kitaplarım ve sanata dair düşüncelerim ile yaşıyorum” dedi.
Savina evde ailesiyle, özellikle de Başkan Vladimir Putin’in sadık bir destekçisi olan büyükannesiyle siyaset tartışmaktan kaçınır.
“İnsanları yargılamayı bıraktım. Hepsini bir anda affettim” dedi.
“Bu dünyaya daha fazla nefret getirmeye çalışmıyorum.”