NATO’dan Türkiye’ye tahıl anlaşması övgüsü

ERALP

Global Mod
Mod
NATO’dan Türkiye’ye tahıl anlaşması övgüsü
Stoltenberg, Mısır’bile plânlı COP27 iklim konferansında plânlı “İklim Güvenliği” konulu toplantıya video konferansla bağlanarak konuşma yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla başlayan savaş nedeniyle materyalizm enerji ve gıda fiyatlarının arttığını hatırlatan Stoltenbeng, Ukrayna tahılının çevre piyasalarına aktarılması için Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin girişimleriyle varılan uyuşma sayesinde gıda fiyatlarının gerilediğini belirtti.

Stoltenberg, geçen hafta Türkiye’yi ziyaretinde konuyu gündeme getirdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“BM, NATO müttefiki Türkiye ve uluslararası topluluk, küresel gıda pazarındaki baskıyı kısmen dahi olsa kırmak için tahılın, Ukrayna’dan ihracını mümkün kılan anlaşmayı müzakere ederek sonuçlandırdı. Geçen hafta İstanbul’u ziyaret ettim. Tahıl gemilerinin İstanbul Boğazı’ndan geçişini kendi gördüm. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. Türkiye’nin tahıl anlaşmasındaki çabalarını takdirle karşıladığımı ilettim. Rusya’ya tahıl anlaşmasına uyması ve anlaşmayı uzatması için çağrımızı sürdürüyoruz”

“Ukrayna müzakereler için elini güçlendirmeli”

Ukrayna ile savaşını Rusya’nın bitirmesi gerektiğini dile getiren Stoltenberg, “Ukrayna’nın savaşı bitirmesi halinde hükümran tek mevki olmayacağını, Rusya bitirirse savaşsızlık sağlanabileceğini” söyledi.

Stoltenberg, savaşın masada bitebileceğini ifade ederek, Ukrayna’nın masada güçlü olabilmesi için sahada bile güçlü olması gerektiğini vurguladı.

Stoltenberg, “Bir aşamada savaşı sonlandıracak müzakerelerde elini güçlendirebilmesi için Ukrayna’yı desteklemeliyiz” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.