Moldova Başbakanı hükümetin istifasını açıkladı

QAvvap

New member

KİŞİNEV: Moldova Başbakanı Natalya Gavrita Cuma günü hükümetinin, ekonomik çalkantıların ve Rusya’nın komşu Ukrayna’ya karşı savaşının artçı şoklarının damgasını vurduğu 18 aylık çalkantılı bir iktidardan sonra istifa ettiğini duyurdu.
Bir basın toplantısında “Moldova halkına inanıyorum. Moldova’ya inanıyorum” dedi. “Bütün zorlukların ve zorlukların üstesinden geleceğimize inanıyorum.”
2,5 milyon nüfuslu eski Sovyet Cumhuriyeti ülkesi çok yüksek enflasyondan mustarip ve geçen yıl Ukraynalı mülteci akını nedeniyle baskı altına girdi.
Ayrıca Ukrayna’nın enerji altyapısına yönelik Rus hava saldırılarının ardından elektrik kesintileri yaşadı ve Rus gazına olan bağımlılığını kırmaya çalıştı.
Kişinev’in, Kremlin’in sponsorluğunda hükümeti istikrarsızlaştırmaya yönelik bir kampanyanın parçası olarak tanımladığı olayda, özellikle Moskova gazı için artan fiyatlar üzerine protestolar patlak verdi.
Gavrilita, Ağustos 2021’de kendisinden sonra göreve geldi. Avrupa yanlısı Eylem Partisi ve Dayanışma, yolsuzluğu temizleme yetkisiyle parlamentoda çoğunluğu kazandı.
Avrupa Birliği liderleri, 2020’de seçilen Başkan Maia Sandu’nun diplomatik zaferiyle geçen yıl Moldova’yı üyelik adayı olarak kabul etmişti.