Merkel, Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi – Son Dakika Haberleri

ERALP

Global Mod
Mod
Merkel, Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi – Son Dakika Haberleri
Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, Der Spiegel dergisinde yayımlanan röportajında, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik değerlendirmede bulundu.

Merkel röportajında, o devre Ukrayna konusunda Rusya ile oyun girişiminde bulunduğunu yalnız Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından yalnız bırakıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ayrıldıktan sonra henüz barışçı tek devre olmasını isterdim zira Ukrayna konusuyla sayı uğraştım. Ama sürpriz olmadı. Minsk Anlaşması aşındı. 2021 yazında rüesa Biden ve Putin ile görüştüm. Macron ile beraberce AB Konseyi’nde Putin ile özgür tek Avrupa tartışma formatı oluşturulmasını istedim. Bazı insanlar bu itiraz etti. Artık kendimi savunacak gücüm kalmamıştı zira herkes sonbaharda görevimin sona ereceğini biliyordu.”

‘Politik açıdan işiniz bitti’

2021 yılı Ağustos ayında Putin ile Moskova’bile yaptığı görüşmeyle ilgili Merkel, “Moskova’ya veda ziyaretimde dahi aynısı oldu, Putin burada ‘Politik açıdan işiniz bitti’ mesajı verdi. Putin için önemli olan sadece güçtür. Bu son ziyarette Lavrov’u bile yanında getirdi, normalde görüşmelerimiz göz bazen olurdu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Rusya-Ukrayna savaşına engel olmadığınız ve Almanya Şansölyeliğine tekrar namzet olmadığınız için pişman mısınız?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Merkel, şu ifadeleri kullandı:

“Yeni birinin görevi devralması gerekiyordu. Yurt içinde çoktan zamanı gelmişti. Dış politika açısından tekrar tekrar denediğim pek sayı konuda tek tek milimetre beraberce ilerleme kaydedememiştim. Sadece Ukrayna ile ilgili olarak olumsuzlama. Transdinyester, Moldova, Gürcistan, Abhazya, Suriye ve Libya konularında bile benzer oldu. Yeni tek siyasi yaklaşımın zamanının geldiğini düşünüyorum.”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının akabinde yine karmaşık tek çevre ile karşı karşıya kalındığını savunan Merkel, uzlaşma kültürünün ortadan kalkmasına rağmen özellikle hariç politikada aşılamayacak sınırların çizilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.