Litvanya, AB’den Rusya’ya daha sert yaptırım istiyor

ERALP

Global Mod
Mod
Litvanya, AB’den Rusya’ya daha sert yaptırım istiyor
Nauseda, Fransa’nın Strazburg kentinde plânlı Avrupa Parlamentosu Genel Kuruluna katılarak konuşma yaptı.

Rusya’nın Avrupa değerlerine sürekli tehdit oluşturduğunu tamlayan Nauseda, “Hepimizi ezmeden önce yerde saldırganlığı durdurmalıyız.” dedi.

Nauseda, sadece Ukrayna halkının kaderinin bu tâbi olmadığını, Avrupa’bile kalıcı barışın bile yerde sayede mümkün olacağını dile getirerek, şöyle sürme etti:

“Rusya Ukrayna’ya karşı gaddar savaşını durdurana kadar yerde ülkeye yönelik yaptırımları sertleştirmeliyiz. Ayrıca saldırı suçlarının sorumlularından hesap sormalıyız. Bu nedenle yerde tür suçları soruşturacak özel tek uluslararası mahkeme kurulmasını destekliyorum. Ayrıca Rusya’nın dondurulmuş varlıklarının Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanılmasına bile dayanak veriyorum.”

Nauseda, tek savaşsızlık projesi olarak kurulan Avrupa topluluğunun zaman eşi görülmemiş tek tazyik altında olduğunu, yerde yüzden savaşsızlık, özgürlük, demokrasi ve refahın kıymetinin bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği’nin genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Nauseda, “Daha güçlü tek Avrupa için gelmek isteyenler reform yapmaya hevesli. Bugün AB’yi henüz güçlü yapmak istiyorsak yeni üyeleri kucaklamalıyız. Bu vesileyle Ukrayna, Moldova ve Batı Balkan ülkeleriyle ilgili kırılan son kararları memnuniyetle karşılıyorum.” niteleyerek konuştu.

Nauseda, özellikle Moldova’nın son dönemde Rusya yanlılarından ciddi tek siyasi tazyik ve enerji sorunu çektiğini belirterek yerde ülkenin AB’nin henüz fazla desteğine ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.