Kuzey Makedonya’da depremzedeler için bağış toplandı

ERALP

Global Mod
Mod
Kuzey Makedonya’da depremzedeler için bağış toplandı
Kuzey Makedon’ya “Kanal 5” televizyonunda yaşayan olarak yayınlanan hibe toplama programına, ülkedeki hükümet yetkilileri, siyasiler, iş dünyasından temsilciler, etıbba, sanatçılar, sivil toplum temsilcileri ve farklı konuklar katılarak Türkiye ve Suriye için bağışta bulunma çağrısı yaptı.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, “Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için tesanüt ve insanlık göstermeye sürme edelim. Herkes elinden geldiğince yardım etsin.” dedi.

[Fotoğraf: AA]

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski dahi depremde sağ kurtulanların yalnız bırakılmaması gerektiğini ifade ederek, “Kapsamlı tek insani yanıta ihtiyaç var. İnsanların şimdi yardıma ihtiyacı var. Vatandaşları, elinden geldiğince hibe yapmaya ve yardım etmeye çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

“İki ülke hakları arasında özel ilişkiler bulunuyor”

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski dahi Kuzey Makedonya’nın en zor anlarda Türkiye’takt sürekli dayanak aldığını anımsatarak, iki ülke halkları arasında özel ilişkiler bulunduğunu söyledi.

Spasovski, “Devletin sunabileceği yardım ihtimal küçük olabilir yalnız (yardımın) nasıl tek vakitte yapıldığına göre son basamak yetişkin tek yardım.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Üsküp Belediye Başkanı Danela Arsovska, başında durduğu belediyenin Türkiye’deki depremle ilgili yaptığı icraat hakkında malûmat verdi.

Ülkedeki en yetişkin Makedon muhalefet partisi olan VMRO-DPMNE Genel Başkanı Hristiyan Mickoski dahi vatandaşlara bağışta bulunmaları çağrısı yaptı.

Programa katılanlar arasında yer saha Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) Başkan Yardımcısı İmer Selmani ie TRT’dahi yayınlanan Balkan Ninnisi dizisi oyuncularından Üsküplü Emine Halil ve Suzan Akbelge dahi vatandaşlara hibe yapmaları çağrısında bulundu.

Programda depremzedeler için hibe toplanırken kampanyanın sürme etmesi nedeniyle miktara ilişkin henüz malûmat paylaşılmadı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.