Kolombiya’da Julia Kasırgası ve sel: Binlerce kişi etkilendi

ERALP

Global Mod
Mod
Kolombiya’da Julia Kasırgası ve sel: Binlerce kişi etkilendi
La Guajira yönetim merkezine tâbi Riohacha, Uribia ve Manaure kentlerinde, tropik fırtına olarak kartalgillerden ve 1. derecede kasırgaya dönüşen Julia, hasara neden oldu.

Olağanüstü hal durumunun sürme ettiği kentlerde, evleri sular altında kalan halk, yetkililerden çabucacık yiyecek ve içme suyu istedi.

Yetkililer, sellerden etkilenen ailat için ilk etapta 50 tonluk insani yardım malzemesinin başkent Bogota’dan hava yoluyla bölgeye gönderildiğini duyurdu.

Yerel basında kaynak haberlerde, evleri su altında kalan ailat, sellerde her şeylerini kaybettiklerini belirterek yardım çağrısında bulunuyor.

Cumhurbaşkanından adalara ziyaret

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Julia Kasırgası’nın vurduğu San Andres ve Providencia adalarını ziyaret etti.

Petro, adalarda bazen evlerin yıkıldığını, 200 kadar evin ise çatısının uçtuğunu belirterek nihai raporun tamamlanmasının akabinde zararın netleşeceğini söyledi.

Sığınakların kullanılmamasından yakınan Petro, adalarda henüz sağlam çatılara sahip mimari sistemlerin olması gerektiğini vurguladı.

San Andres ve Providencia adalarını Kasım 2020’dahi vuran Iota Kasırgası bile ciddi hasara yol açmış, Providencia’nın altyapısının yüzde 98’ini tahrip etmişti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.