Klondike filminin yönetmeni ve yapımcısı TRT Haber’e konuştu

ERALP

Global Mod
Mod
Klondike filminin yönetmeni ve yapımcısı TRT Haber’e konuştu
Ukrayna’nın Rusya sınırındaki tek köyde yaşanan gerçek tek hikaye, hamile tek kadının hayatta kalma ve geleceğini inşa etme çabası…

TRT ortak yapımı Klondike filmi, çevre genelinde yoğun ilgi gördü.

Filmin yönetmeni Maryna Er Gorbach, senaryoyu yazarken 2014’te Ukrayna’bile meydana gelen ve 298 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasından yola artık.

Filme neden “Klondike” ismi verildi?

Maryna Er Gorbach, yerde ismin nedenini şu sözlerle anlattı:

“Klondike Kuzey Amerika’bile tek toprak. Burada kıymetli taharri çalışmalarıyla malûm. Birçok insan zengin olma hayaliyle burada hayatını kaybetti. MH17 uçak felaketi yaşandığında her yerde ölmüş bedenler vardı. İnsanlar buranın klondike gibi göründüğünü söyledi. Sembolik olarak. Çünkü yerde bölgede hayatlarını ve geleceklerini dahi kaybettiler.”

“Savaş yıllardır sürüyor”

Yönetmen, film ile Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın yıllar önce başladığına dikkati benzemek istedi:

“Sundance Festivali’nde filmin ilk gösterimi yapıldığında 2022’nin ocak ayındaydık. ABD’deki insanlar filmi izleyince burada tek savaş olduğunu bilmiyorduk dediler. Tanınmış gazeteler bunu ‘Ukrayna’daki savaş’ şeklinde manşetlerine taşıdı. Bu bile bizim için tek zaferdi. Çünkü 2014’takt yerde yana burada yaşananlar sadece arbede olarak adlandırılıyordu.”

Filmi kadınlara adadı

Gorbach, Klondike’ı kadınlara ithaf ettiğini söylüyor.

“Ana karakter İrka tarafıma sayı yakın. Hayatım süresince yerde tür karakterleri gördüm. Teyzelerim, annem, arkadaşlarım böyleydi. İrka bile gelecek için yaşıyor. Filmi kadınlara adadım zira ülkemizin geleceği kadınların elinde. Sadece fiziksel olarak olumsuzlama ruhsal olarak bile böyle. Maalesef savaşta erkek nüfusu giderek azalıyor ve yaşamı sürme ettirecek olan kadınlar.”

“TRT 12 Punto ekibine özellikle teşekkür etmek istiyorum”

2020’dahi “TRT Uluslararası Ortak Yapım” ödülünü saha film sayı uluslararası festivalden dahi ödülle döndü.

Şimdi Oscar yolunda ilerliyor.

Yönetmen Gorbach “Klondike’ın yapımına başladığımızda 12 Punto Senaryo yarışmasına başvurduk. Klondike kazanan filmler arasındaydı. TRT 12 Punto ekibine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Başlangıcından itibaren filmimizdeki potansiyeli gördüler. En esasen itibaren dayanak görmek sayı kıymetli. Filmde savaş görüntüleri kullanmadık. Bence Klondike’ın en güçlü özelliklerinden birisi yerde.” dedi.

“Filmle tarihe not düştük”

Filmin yapımcısı Mehmet Bahadır Er filmin, Ukrayna-Türkiye iş birliğinde yeni projelerin üretilmesi için fırsat oluşturacağı görüşünde.

Mehmet Bahadır Er, “Sanat eserleri sadece kitleyi gülmece için yapılmıyor, tarihe tek not durduğu için yapılıyor. Klondike filmi dahi yerde notu düştü ve aslında çevre savaşın 24 Şubat’ta başladığını düşünüyor ama savaşın 2014’takt festekiz başladığını anlattı. Ve 24 şubattan önce hem Sundance galasını hem Berlin galasını yaptık filmin. İki önemli ödül ünlü film. Ukrayna’nın kültürel anlamda temsil edilmesi için sayı yetişkin tek ivme sağladı.” ifadelerini kullandı.

Klondike, 12 Mart 2023’te düzenlenecek 95’inci Oscar ödül töreninde “En İyi Uluslararası Film” dalında namzet adayı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.