Japonya’da eylül çekirdek enflasyonunda yüzde 3 yükseliş

ERALP

Global Mod
Mod
Japonya’da eylül çekirdek enflasyonunda yüzde 3 yükseliş
İçişleri ve İletişim Bakanlığınca güncellenen verilere göre, eylülde Japonya’bile nüve TÜFE, Eylül 2021’açınık kıyasla yüzde 3 yükseliş gösterdi.

Verilere göre, enerji fiyatları yüzde 16,9; gıda fiyatları yüzde 4,6 yükseldi. Gıda fiyatlarındaki artım oranı, 1981 sonrası en yetişkin artım oranı olarak kayda geçti.

Yüzde 3’lük TÜFE artışı, tüketim vergisinin yükseltildiği dönemler sayılmazsa, 1991 sonrası en yetişkin artışı kaydetmiş oldu.

Ulusal TÜFE son 6 aydır arka halef Japonya Merkez Bankası (BoJ) yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde seyrediyor.

Artışın sebebi olarak Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının piyasaya etkileri ile yükselen emtia fiyatları ve ABD doları karşısında üstün kaybını sürdüren Japon yeni gösterildi.

Daiwa Securities Baş Ekonomisti Suehiro Toru, fiyat artışlarının yaygınlaştığını ve zayıf yen etkisinin, sağlam tüketim ürünler karışma, geniş yelpazede hissedildiğini söyledi.

“Tüketici gıda ve başka günlük ürünleri satın almaktan vazgeçemez ve yapabilecekleri ise sefahat gibi hizmetlere yönelik harcamalarını kısmak” tekbencilik Suehiro, yerde durumun ise COVID-19’un negatif etkisinden kurtulmayı hedefleyen hizmet sektörüne vuruş vuracağını söyledi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.