“İyi günde de kötü günde de Türkiye’nin yanındayız”

ERALP

Global Mod
Mod
“İyi günde de kötü günde de Türkiye’nin yanındayız”
Katar’ın Ankara Büyükelçisi Şeyh Muhammed 1000 Nasır 1000 Casim Al Sani, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeleri ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Deprem bölgelerindeki görüntülerin yürek parçaladığını tamlayan Al Sani, “Ancak Türk hükümetinin insanları enkazdan anlamak, yardım etmek ve dayanak olmak için sarf ettiği yetişkin çabaları bile gördüm. Kalpleri ısıtan, rahatlatan sözlere tanık oldum. Toplumsal dayanışmayı ve evrensel duyarlılığı gördüm.” dedi.

Bu yaranın kapanması için zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayan Al Sani, “Büyük tek yara, hepimize dokundu. Bu nedenle depremzedelerin umutlarını yeşertmek, onlara yardım etmek ve yeniden hayata çevirmek için öncekinden sayı henüz fazla tesanüt içinde olmamız gerekli.” niteleyerek konuştu.

“Türkiye ile eşsiz ilişkilerimiz var. İki ülke dahi her zorlukta birbirinin yanında duran”

Katar’ın depremin ilk saatlerinden itibaren Türkiye’ye dayanak olmak için harekete geçtiğini nâkil Büyükelçi, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani’nin hemen Türkiye ile hava köprüsü kurulması talimatını verdiğini ve tonlarca insani yardım malzemesinin uçaklarla sevk edilmeye başlandığını anlattı.

[Fotoğraf: AA]

Katar Emiri’nin, deprembilim hemen akabinde, önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aradığını sonra kendi gelip felaketten sonra Türkiye’yi ziyaret fail ilk lider olarak dayanışmasını açık gösterdiğini ekleyen Büyükelçi, “Kardeşlik bunu gerektirir. İyi günde dahi kötü günde dahi Türkiye’nin yanındayız. Türkiye ile eşsiz ilişkilerimiz var. İki ülke dahi her zorlukta birbirinin yanında duran. Ben Türkiye’nin yerde zor dönemin üstesinden geleceğine ve iddialı vizyonu ve projelerini sürdüreceğine eminim.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin yarası bizim yaramızdır”

Katar’ın yaptığı yardımlardan bahseden Büyükelçi, şunları söyledi:

“Türkiye’nin yarası bizim yaramızdır. Burada siyasi düzeyden bahsetmiyorum, halktan bahsediyorum. Katar halkı ilk anlardan itibaren yardım için harekete geçti. Yardım kampanyaları ve türlü girişimler başlatıldı. Tüm hayır kurumları yerde yolda çaba sarf etti. Acil insani yardım için başlatılan kampanyaya Emir Şeyh Temim yaklaşık 14 milyon abd bağışladı. Bağışlar 46 milyon dolara ulaştı.”

Bunların yanı sıra Büyükelçi Al Sani, Katar Kalkınma Fonu’nun, hareket felaketinin ilk gününden itibaren bölgede sahra hastaneleri kurduğunu, tıbbi malzeme, hasta ve yoğun ihtimam yatakları, kış dayanak paketleri ve gıda malzemeleri gönderdiğini ifade ederek, tıpkısı yardımların Suriye’deki depremzedelere dahi yapıldığını kaydetti.

Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere dayanak için oluşturulan insani hava köprüsünün halen çalıştığını ifade fail Al Sani, Katar İçişleri Bakanlığının, hareket bölgelerine Katar İç Güvenlik Gücü Uluslararası Arama Kurtarma Grubu’nun yanı sıra sahra hastanesi, taharri kurtarma faaliyetlerinde kullanılacak ekipman ve teçhizat, insani yardım malzemesi, keçe ve kışlık giysilerin olduğu yardım kolileri gönderdiğini hatırlattı.

Oluşturulan insani hava köprüsüyle günde 2 ila 3 uçağın depremden etkilenen afetzedelere yardım taşıdığına dikkati cazip Al Sani, Katar’ın, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) tahsis ettiği 1020 çadırı, Ürdün’takt Türkiye’ye götürmek üzere iki uçak tahsis ettiğini söyledi.

Al Sani, Katar Sağlık Bakanlığı ve Hamed Tıp Kurumunun, tonlarca tıbbi malzeme ve ilaç gönderdiğini, depremzedeler için 10 1000 konteyner ev gönderimine başladığını aktardı.

Katar’ın Ankara Büyükelçisi Şeyh Muhammed 1000 Nasır 1000 Casim Al Sani, 15 Şubat’ta Katar İç Güvenlik Gücü Uluslararası Arama Kurtarma Grubu ile beraberce depremden etkilenen Hatay’ı ziyaret etmişti.

Al Sani, 17 Şubat’ta bile Katar Uluslararası Arama Kurtarma Grubu, Katar Kızılayı ve Katar Hayır Derneği çalışanlarıyla beraberce Türkiye ve Suriye’nin kuzeyindeki hareket bölgelerinde incelemelerde bulunmuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.