İskoçya Yard’ın Hint asıllı kıdemli memuru ırkçılığa karşı konuşuyor

QAvvap

New member
LONDRA: Neil BasuEski bir Birleşik Krallık terörle mücadele şefi olarak Hint asıllı en yaşlı Scotland Yard memuru ve hatta Birleşik Krallık’ın en büyük polis gücünün başı olarak en iyi iş için tüyo verdi, ırkçılığa karşı konuştu ve yetmişlerde bir okul çocuğu olarak ırkçı saldırılarla nasıl karşılaştığını açıkladı.
30 yıllık polislik kariyerinin sonunda verdiği son röportajında, büyükşehir polisiGiden Komiser Yardımcısı Basu, Channel 4 News’e, gözetim makamı olan İçişleri Bakanlığı tarafından polis saflarında ırkçılığı bastırmak için sert önlemlerin alınmamasına ilişkin endişelerini anlattı.
Bangladeşli bir doktorun oğlu, Kalkütalı bir baba ve Gallerli bir anne olan Basu, Birleşik Krallık’ta doğup büyüdü ve Birleşik Krallık’la birlikte. polisle karşılaştı en yüksek profilli terörle mücadele operasyonlarından bazıları aracılığıyla.
Salı günü Channel 4 News’e verdiği demeçte Basu, “Uzun süredir baş memur olarak beyaz olmayan tek yüz benim. İçişleri Bakanlığı’nın bu konuyu umursadığını sanmıyorum.”
İçişleri Bakanlığı’nın Hint asıllı bir kadın tarafından yönetildiği belirtildiğinde, Suella BravermanBasu, yasadışı göçmenleri Ruanda’ya sınır dışı etme planları da dahil olmak üzere departmandan gelen yorumların bir kısmını “açıklanamaz” bulduğunu söyledi.
İngiltere’de karışık ırktan olan ebeveynlerinin karşı karşıya kaldığı ırkçılığa atıfta bulunarak, “Babamın 1968’den hatırlayacağı bir dilde bu konuşmaya benzeyen bir dizi çok güçlü politikacıyı duymak inanılmaz, bu korkunç,” dedi. o çocukken
“1960’larda sokaklarda yürüyen melez bir çift kafayı yemişti… 1970’lerde tamamen beyazların yaşadığı bir okulda karma ırktan bir çocuk olduğum için dövülmüştüm; ırktan bahsediyorum çünkü Irk hakkında bir şeyler biliyorum çünkü 54 yaşında melez bir erkeğim… bu yeterince temsil edilmeyen bir konu” dedi.
İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanı, silahlı kuvvetlerin işyerlerinde ırkçılığa karşı sıfır toleranslı bir yaklaşım benimsemesini bekliyor.
Ama aynı zamanda sınırlarımızı etkili bir şekilde yönetmemiz ve tıpkı İngiliz halkı gibi gerçekten ihtiyacı olanlar için çalışan bir iltica sistemine sahip olmamız gerektiği konusunda da çok net.”
Komiser Yardımcısı olarak Basu, İngiliz Kraliyet Ailesi de dahil olmak üzere yüksek profilli kamuya mal olmuş kişilerin güvenliğinden de sorumluydu ve Sussex Düşesi Meghan Markle’ın Prens Harry’nin karısı olarak birçok “iğrenç ve çok gerçek” tehditle karşı karşıya kaldığını ortaya çıkardı. Birleşik Krallık.
“Yazılanları görseydiniz ve çevrimiçi olan retoriği alsaydınız, benim bildiklerimi bilmiyorsanız, her zaman tehdit altında hissedersiniz” dedi.
Düşes’e aşırı sağdan gerçek tehditler olup olmadığı sorulduğunda, “Kesinlikle. Soruşturma ekiplerimiz vardı. İnsanlar bu tehditler nedeniyle yargılandı.”
Kraliyet çifti o zamandan beri cepheden emekli oldu ve iki çocuğuyla birlikte ABD’ye taşındı ve Harry, ailesinin Birleşik Krallık’ta karşı karşıya olduğu güvenlik sorunları hakkında konuştu.
Basu, bir terörle mücadele görevlisi olarak karşılaştığı “en hızlı büyüyen” tehdit olduğu için ülkedeki “aşırı sağcı terörizm” tehdidi hakkında alenen konuştuğunu söyledi.
“2015’te terörle mücadeleye başladığımda toplam iş yükümüzün yaklaşık yüzde 6’sıydı. 15, 16 ay önce ayrıldığımda iş yükümüzün yüzde 20’sinin üzerindeydi” dedi.
30 yıl sonra Met’ten ayrılan polis memuru, işinin “ağır zihinsel ve fiziksel etkisinden” bahsetti, ancak engellenen 29 terör komplosunu yönetmekten gurur duydu. Ayrıca, yozlaşmış ve suçlu Met polis memurları hakkındaki son zarar verici ifşaatların ardından gücün “krizde” olduğunu kabul etti, ancak yeni komiser şunları söyledi: Mark Roeleymeseleyle meşguldü.
En son Birleşik Krallık’ın başkanı olmak da dahil olmak üzere en iyi suçla mücadele işlerinden bazılarından reddedildiği için Ulusal Suç Bürosu (NCA), Basu şöyle dedi: “Mevcut siyasi yönetime uymayan konular hakkında açık sözlü olduğumdan şüpheleniyorum. Bunlar yanılıyorlar. Çeşitlilik ve kapsayıcılık, polislik için en önemli şeylerden ikisi.”