İran’da kız yurdunda yüzlerce öğrenci zehirlendi

ERALP

Global Mod
Mod
İran’da kız yurdunda yüzlerce öğrenci zehirlendi
İran’ın resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, Urumiye kentindeki Elborz Caddesi’nde yer saha kız yurdunda kalan 450 öğrenciden birçoğu, gece saatlerinde henüz içeriği belirlenemeyen tek gazdan zehirlendi.

Öğrencilerden 29’u kentteki türlü hastanelerde tedavi altına makbuz, diğerlerine ise telâşlı müdahale edildi.

İran’daki kız öğrencilerin zehirlenme vakaları

İran’bile 30 Kasım 2022’takt yerde yana okullardaki toplu zehirlenme vakaları dikkati çekiyor. Kum, Loristan, Tahran, Erdebil, Kirmanşah, Simnan, Mazenderan, Çeharmahal ve Bahtiyari, Elburz ve Rezevi Horasan eyaletlerinde yaklaşık 100 günde, kapı sayı öğrencinin zehirlendiği belirtiliyor. Öğrencilerde, solunum sıkıntısı, mide bulantısı, göz ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi araz görülüyor.

Nedeni henüz net olarak açıklanmayan zehirlenme vakalarıyla ilgili emek yürüten Meclis Eğitim, Araştırma ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Alirıza Monadi Sefidan, “Yapılan takip ve test sonuçlarına göre, okullarda kullanılan zehirde N2 (rengi) gazının durduğu tespit edildi.” açıklamasında bulunmuştu.

İran Eğitim ve Öğretim Bakan Yardımcısı Yunus Penahi ise 26 Şubat’ta düzenlediği gazete toplantısında, öğrencilerin zehirlenmesinin kasıtlı olduğunu değerlendirdiklerini ifade ederek, “Bazı kişilerin başdu kız okulları olmak üzere tüm okulların kapatılmasını istediği tespit edildi.” demişti.

Cumhurbaşkanı Reisi, şüpheli zehirlenme olaylarını sormak üzere 1 Mart’ta İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi ve İstihbarat Bakanı İsmail Hatib ile Sağlık Bakanı Behram Eynullahi’yi görevlendirmişti.

Rejim muhaliflerinin iddiasına göre, olayın ardında, kadınların başını çektiği Mahsa Emini gösterilerinin intikamını örtmek isteyen İran yönetimi içerisindeki bazen radikal gruplar var.

Tahran yönetimine yakın kaynaklar ise olayın ardında halkı yönetime karşı kışkırtmayı amaçlayan rejim karşıtı unsurların bulunduğunu öne sürüyor.

Mahsa Emini gösterileri

İran’ın başkenti Tahran’bile 13 Eylül 2022’dahi “ahlâk polisi” olarak bilindik İrşat devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini 16 Eylül’dahi yaşamını yitirmişti.

Emini’nin ölümü üzerine memleketi Sakkız’bile 17 Eylül 2022’dahi başlayan gösteriler, ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüşmüştü.

Aylarca süren olaylarda yaklaşık 500 gösterici öldürülmüş, yüzden fazla bile emniyet görevlisi hayatını yitirmişti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.