İngiliz askeri yetkili: Çin, Rusya’nın Ukrayna’daki ‘çirkin’ savaşı desteklemesine yardım etmemeli | Hindistan haberleri

QAvvap

New member

YENİ DELHİ: Üst düzey bir İngiliz yetkili Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’ya karşı ‘çirkin ve yasadışı’ savaşını sürdürmesine yardım etmemesi gerektiğini söyledi, hatta Hindistan ile deniz güvenliğinden çok çeşitli alanlarda ikili savunma işbirliğinde büyük bir adım atılması çağrısında bulundu. yüksek teknolojiyi paylaşın.
First Sea Lord ve İngiltere Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Ben Key, “Rusya ile Çin arasındaki ilişki, bu iki ulus için barış ve refah etrafında mümkünse, o zaman endişe etmemize gerek yok” dedi.
“Ancak Çin’in yaptığı şey, Rusya’nın Ukrayna egemenliğini acımasızca ihlal etmesini şu anda yaptığı gibi mümkün kılmak ve sürdürmekse … muhtemelen Rusya’nın Ukrayna’da faaliyet göstermeye devam edebilmesi için silah sağlamaksa, o zaman derinden pişmanlık duyarım. .” ekledi.
İngiltere’nin Rus halkıyla ‘tartışmasız’ olmasına rağmen, Başkan Vladimir Putin’in tüm uluslararası ilke ve normlara aykırı olarak Ukrayna’yı yasadışı işgali şiddetle kınanmalı. Ve Çin’in buna izin vermesi uygun olmaz. Putin Amiral Key, “Şu anda Ukrayna’da yaptığı gibi yasa dışı davranmaya devam edecek” dedi.
Çin’in Hint-Pasifik bölgesindeki saldırgan ve yayılmacı taktikleri, özellikle de çekişmeli Hint-Pasifik bölgesi hakkında dünya çapında büyük bir endişe var. Güney Çin Okyanusuşu anda 355 savaş gemisi ve denizaltıyla dünyanın en büyük donanmasını yaptığı gibi.
Bu soru sorulduğunda Amiral Key, İngiltere’nin Çin’i uluslararası toplum tarafından zaman içinde geliştirilen ve BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’nde (BMDHS) yer alan “kurallara” uyması için “teşvik edeceğini” söyledi.
Savunma Genelkurmay Başkanı General Anil Chauhan ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral R. Hari Kumar ile görüşen Amiral Key, TOI’ye Hindistan-İngiltere ‘2030 Yol Haritasının’ ikili cephede ulaşmak için ‘çok iddialı hedefler’ belirlediğini söyledi.
Birleşik Krallık, Hindistan’ın önerdiği beşinci nesil gelişmiş orta savaş uçağı (AMCA) projesi için jet motoru teknolojisinin yanı sıra savaş gemileri için yeni nesil elektrikli tahrik sistemleri sunduğundan, savunma sanayii ortaklığını güçlendirmeye özellikle hevesli.
Örneğin, bu haftanın başlarında, Hindistan ve Birleşik Krallık, Portsmouth’da elektrikli tahrik sistemlerine ilişkin ilk ortak çalışma grubu toplantısını gerçekleştirdi. Amiral Key, “Deneyimlerimizi paylaşabilir ve Hindistan’ın yaptığımız bazı hatalardan kaçınmasına yardımcı olabiliriz.” dedi.
Birleşik Krallık ayrıca, Entegre Savunma İncelemesi-2021 ile uyumlu olarak, kritik Hint-Pasifik’te deniz güvenliğini güçlendirmede kilit bir stratejik ortak olarak Hindistan ile yakın çalışmayı planlıyor. Amiral Key, “Nasıl birlikte hareket edebileceğimiz konusunda Amiral Kumar ile bazı fikirleri paylaştım. İkili savunma bağlarında ortaya çıkan bir dizi fırsat var” dedi.
‘Make in India’ politikasını desteklediğini ifade ederek, “Hindistan ortaklıklar arıyor ama aynı zamanda kişisel olarak dirençli olmasını da sağlıyor, bu karmaşık ve belirsiz bir dünyaya girerken çok önemli.”