“Herkes cezasını çekecek”: Herson hainlerin peşinde

QAvvap

New member
KHERSON: “Eller havaya! Belgeler dışarı!” Ukraynalı polisler, teknelerini şehrin yakınına yanaştıktan kısa bir süre sonra iki şüpheli işbirlikçiye silahlarını doğrulttuklarında bağırdı. Herson.
Kasım ayında Herson’un kurtuluşunun coşkusu kısa sürdü.
Rusların Ukrayna’nın güneyindeki kentinden çekilmesinden sadece haftalar sonra, yetkililer Herson’un işgali sırasında Moskova’ya yardım eden işbirlikçileri arıyor.
Silah zoruyla tutulan iki adam, Ukrayna kontrolündeki batı yakasını Rus işgali altındaki doğudan ayıran meşhur gri bölgedeki Dnipro Nehri’ndeki bir adadan geldi.
Polis memurlarından biri AFP’ye “Tahliyelere yalnızca limanda izin veriliyor. Burada yasa dışı” dedi.
Limanda, “istikrar önlemlerinden” sorumlu yetkililer, insanların Rus işgalcilerle bir ilişkisi olup olmadığını kontrol ediyor” dedi.
Ruslar sınır dışı edildiğinden beri, nehir şimdi güney Ukrayna’daki savaşın yeni ana cephesini oluşturuyor.
Polis ve şüpheli işbirlikçileri siper alırken, bir füze yağmuru doğaçlama sorgulamayı durdurur.
Herson’un kurtarılması, Ukrayna için büyük bir zaferi ve Kremlin için utanç verici bir başarısızlığı temsil ediyordu – ki bu, Kiev’in savaşta inisiyatifi ele geçirdiği bir dizi gerilemenin sonuncusuydu.
Yine de, polis şehrin her yerinde kontrol noktaları ve sokaklarda dolaşan devriyelerle sıkı bir gözetim altında tuttuğu için, Herson sakin olmaktan uzak.
Herson boyuncaMemurlar, çalışanları kovmak umuduyla kimlik belgelerini inceler, sakinleri sorgular ve arabaları arar – bazıları hala eski efendilerine bilgi sağladığından korkar.
Bölge valisi, “Bazı insanlar burada sekiz aydan fazla yaşadı ve Rus rejimi için çalıştı. Ama şimdi her biri hakkında bilgi ve belgelerimiz var.” Yaroslav Yanuşeviç AFP’ye söyler.
Polisimiz her şeyi biliyor. Tek tek cezalandırılacaklar” dedi.
Sahildeki sanayi bölgesine giden bir köprünün yakınındaki bir döner kavşakta yaşlı bir adam, iki sürahi su dolduracak bir yer bulmayı umarak polis memurlarına yaklaşır ve sürücüleri tarar.
“Yani burada yaşadığını söylüyorsun ama su noktalarının nerede olduğunu bilmiyorsun?” bir polis memuru adama ateş ediyor.
Adam kimliğini kanıtlamak için cebinden kimliğinin yıpranmış bir fotokopisini çıkarıyor.
Sorgulama burada bitmiyor.
AFP muhabirleri, şehrin tren istasyonunda, polis memurlarının trene binmeyi umarak birkaç vatandaşı ayrı bir odaya götürdüklerini ve burada beş memur tarafından sorgulandıklarını gördü.
Şehrin kurtarılmasından sonra, sakinler Rusya’yı yücelten reklam panolarını hızla yıkıp yerine Ukrayna’nın Herson’daki zaferini ilan eden pankartlar koydular.
Yerel halkı işbirlikçileri yakalamaya yardım etmeye çağıran başka işaretler de ortaya çıkmaya başladı.
İçlerinden biri, potansiyel muhbirleri bir uygulamaya ve telefon numarasına bağlayan bir QR kodu kullanarak, “Bize hainler hakkında bilgi gönderin,” diyor.
Bölge valisi için kampanya “onları belirlememize, kontrol ettiğimiz topraklarda olup olmadıklarını öğrenmemize yardımcı oluyor”.
Herson Bölge Polisi’nin halkla ilişkiler başkanı Andriy Kovanyi AFP’ye verdiği demeçte, “Bilgilerimizin çoğunu yerel halkla yapılan gayri resmi konuşmalardan alıyoruz … Ayrıca sosyal medyayı analiz ediyor ve interneti izliyoruz.”
İçişleri Bakan Yardımcısı, Herson bölgesinde bugüne kadar 130’dan fazla kişinin Rus işgalcilerle işbirliği yapmaktan tutuklandığını söyledi. Yevhen Yenin söylemek.
AFP’ye konuşan birçok bölge sakini girişimi destekliyor.
40 yaşındaki Pavel, “Bir işbirlikçi veya bir hain bulmaya yardım etmek her zaman iyidir. Silahlı kuvvetlerimizin Rusya için çalışan insanları yakalamasına yardım etmeliyiz” dedi.
İşbirlikçi arayışı, Dnipro’nun diğer yakasındaki Rus kuvvetlerinin şehri topçu ve roket saldırılarıyla bombalamaya devam etmesiyle başladı – Herson’ın enerji altyapısını veya yerleşim bölgelerini hedef aldı ve son haftalarda çok sayıda sivili öldürdü.
AFP’ye konuşan 35 yaşındaki Iryna, “Evlerimiz de bombalanıyor ve bence bunun nedeni işbirlikçilerin evlerimize saldırmasına yardım etmesi.
Başka bir sakini, Vyaçeslav47, Dnipro’nun “tüm işbirlikçilerinin çoktan diğer tarafa kaçtığını” belirtir.
“Burada hepimiz vatanseveriz!” iddia ediyor.