Hayvanlar: köpekler, kediler, hamsterler: evcil hayvanları sonsuza kadar hazırlamak

PiKe

Member
Hayvanlar
Köpek, kedi, hamster: evcil hayvanları sonsuza kadar hazırlamak

Tahnitçi Jennifer Dörk (l) ve Laura Eberhard, ölmüş evcil hayvanları olabildiğince gerçeğe yakın şekilde hazırlıyor. Fotoğraf

© Ann-Marie Utz/dpa

MemoryPets’te ölen evcil hayvanlar mümkün olduğunca gerçeğe yakın hazırlanır. Manuel çalışma ne kadar karmaşık? Kürk ve tüylerle süslenmiş bir pug, hamster veya kanaryaya kim sahip olur?

Adları Mopsi, Tyson, Lora veya Peppino’dur ve İran kedisi, muhabbet kuşu, hamster, chihuahua veya tavşandır. Ya da daha doğrusu: Sarılmak ve okşamak için bir hatıra olarak saklandılar ve korunmalıdırlar. Bochum’da, artan sayıda müşteri için MemoryPets’te elle hazırlanırlar.

Birkaç köpek ve kedi bitirdi ve alınmayı bekliyor. Küçücüklerin sepetlerinde sadece uyuklamadıklarını, yapay ürünler olduklarını ancak kürklerini dikkatlice çekiştirdiğinizde fark edersiniz. Birkaç jerboa geliyor.

Bütün bunlar nasıl çalışıyor? Başlangıç kulağa mantıklı geliyor: Karkaslar, soğutma üniteli son derece iyi yalıtılmış nakliye kutularında derin dondurulmuş olarak Bochum’a gönderiliyor. Ya da bizzat tahnitçi Jennifer Dörk ve Laura Eberhard’a getiriliyorlar: “Çoğu bize evcil hayvanlarını kendileri vermeyi tercih ediyor” diyor Dörk. Geçenlerde Münih’te iki kedi alan bir sürücü de var.

Dörk: “Bir nevi yas danışmanlığı yapıyoruz”

20 yıldır hayvanları – daha önce vahşi hayvanları da hazırlayan Dörk (44) “Ayrıca kendimizi biraz cenaze levazımatçısı olarak görüyoruz ve biraz da keder danışmanlığı yapıyoruz” diyor. Evcil hayvanları yas tutan sahipleri için büyük bir özen ve dindarlıkla hazırlayıp hazırlamamanız veya avlanan bir karacanın bir ganimet olarak işlenmesi gerekip gerekmediği fark yaratır. Her iki kadın da devlet onaylı hazırlık asistanları olmak için üç yıllık bir eğitim kursunu tamamladı. MemoryPets, Almanya’da yalnızca evcil hayvanların bakımını yapan tek sağlayıcıdır.

Çalışma adımları: Önce cilt çıkarılır. Dörk, “Bir ceketi çıkarmak gibi” diye açıklıyor. Kürk tabakhanede muhafaza edilir. Siparişe göre karkas oturarak, yatarak veya ayakta pozisyonlandırılır ve fiksasyon için dondurulur. Tahnitçiler daha sonra dış gövde şeklinde bir kalıp oluştururlar, iç kısım sert köpükle doldurulur. İstenirse, yakılan hayvanın vücudundan çıkan küller yapay kabuğa entegre edilebilir. Üzerine kürk çekilir. Modelleme, cam göz yerleştirme. Sonra makyaj, yani yüzdeki renk. Airbrush püskürtme tabancası, neşter, fırça ve cımbız hazır.

Eberhard (32), “Hayvanların hepsinin yüzlerine ve duruşlarına yansıyan kendi kişilikleri var” diye açıklıyor. Evcil hayvanın yaşamı boyunca fotoğrafları şablon olarak önemlidir. “Yüzdeki kırışıklıklar tam olarak nerede, gözler ne kadar büyük, gözlerin köşeleri nasıl ortaya çıkıyor – bunların hepsi dikkat ettiğimiz ince ayrıntılar. Bir portre gibi.” Bir İran kedisi şu anda gri burnu için renk bekliyor. Yan masada ince iğneler, tavşanın kurutma işlemi sırasında doğru şekilde oluşturulmuş yüz hatlarını kaybetmemesini sağlar.

Meslekte ülke çapında kaç kişinin çalıştığı kaydedilmemektedir. Tahnitçilik mesleği de korunan bir unvan değildir. Dernek başkanı Frank-Michael Weigner, Alman Tahnitçiler Derneği’nde yaklaşık 250’si biyoloji alanından olmak üzere yaklaşık 450 kişinin örgütlendiğini söylüyor.

Müşteriler toplumun bir kesitidir

Müşteriler kimler? MemoryPets’te toplumun bir kesiti. Eberhard, bazılarının hatıra olarak pati izleri, bir torba kemik, köpek veya pençe istediğini de bildirdi. Geçenlerde hayvan kürkünden yapılmış kalp şeklinde bir yastık sipariş edildi.

Renata Cwielong-Bieniek, Yorkshire kaltakını geçen yaz Bochum’a getirdi. 41 yaşındaki “Ayramadım, onları öylece yere atamadım veya yakamadım” diyor. “Onu yanımda tutmak istedim.” Doldurulmuş hayvanın alınmaya hazır hale gelmesi iki ay sürdü. 1200 Euro’luk bir yatırım, ekspres servis. Luca’nız artık oturma odası rafında. “Bazen gözyaşları hala akıyor. Sonra kürkünü okşuyorum, bana iyi geliyor.” Bazı tanıdıklar anlamadan tepki gösterdi, attığı adımdan pişman değil, Dortmundlu’nun altını çiziyor.

Kedi yaklaşık 900 Euro, köpek 1000 Euro’dan başlıyor

Bu arada, yüksek talep nedeniyle, MemoryPets’te evcil hayvanın bir kopyasının hazır olması genellikle neredeyse bir yıl sürer. Ve işin bir bedeli var: Ortalama olarak, bir kedi yaklaşık 900 avroya mal oluyor. Köpekler 1000 Euro’dan başlıyor, ayrıca dört veya beş kat daha pahalı olabilir.

Eberhard, “Bütün müşteriler, hayvanlarına karşı inanılmaz bir sevgiyi paylaşıyor. Evcil hayvanıyla özellikle yakın bir ilişkisi olmayan biri, hayvanını da tımar etmeyecektir” diyor. Bazen hepsinin iğrenç olduğuna dair eleştiriler var. “Sevilen bir evcil hayvanın ölümü engellenemez ama sonrasında onunla ne yapacağınız size kalmış.”

dpa

#Konular