Güney Kore Devlet Başkanı’ndan depremler nedeniyle tüm kaynakların seferber edilmesi talimatı

ERALP

Global Mod
Mod
Güney Kore Devlet Başkanı’ndan depremler nedeniyle tüm kaynakların seferber edilmesi talimatı
Devlet Başkanlığı Sözcüsü Lee Do-woon, gazete toplantısında, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli deprembilim akabinde başlatılan yardım çalışmalarıyla ilgili Başkan Yoon namına makale yaptı.

Lee, “Yoon, ‘kanla pekiştirilmiş müttefik ve kardeş millet’ olarak Güney Kore’nin, Türkiye’nin depremin akabinde toparlanmasına yardım etmek için herkesten henüz istekli olması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin şu zihin en sayı ihtiyacı olan şeylerin keçe, ilaç, tıbbi malzeme ve elektrik ekipmanı olduğunu kaydeden Yoon, hariciye, savunma, sanayi bakanlıkları bile karışma tüm bakanlıklara mevcut tüm kaynaklarını seferber etmelerini ve en yüksek sayıda yardım malzemesi sağlamalarını ve önlemlere ilişkin Türk tarafıyla hızlı tek şekilde görüşmelerini istediğini belirtti” ifadelerini kullandı.

Sözcü Lee, Yoon’un Türkiye’nin aldığı yardımların, sadece birden hâl malzemelerinden oluşmadığından, depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşasına bile dayanak olduğundan emin olunması için her bakanlıkta yardımlardan sorumlu tek ünite kurulması talimatı verdiğini aktardı.

Bu arada, Seul yönetiminin, ilave dayanak ekibinin yanı sıra 150 keçe ve 2 1000 200 battaniyeyi 16 Şubat’ta askeri uçakla göndereceğini kaydeden Lee, 29’u 1 hafta içinde olmak üzere toplam 372 sağlık çalışanının Türkiye’ye gönderileceği sınamak verdi.

Diğer yandan Yoon, Başbakan Han Duck-soo ile yaptığı görüşmede dahi “kardeş ülke” Türkiye’ye en fazla yardım sağlanması gerektiğini vurguladı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.