Eski İsrail Başbakanı: Vladimir Putin, Zelenskiy’i öldürmeyeceğine söz verdi

QAvvap

New member

TEL AVIV: Rusya’nın Ukrayna ile savaşının başlamasında kısa bir süre arabuluculuk yapan eski bir İsrail başbakanı, Rusya cumhurbaşkanından Ukraynalı meslektaşına suikast yapmama sözü aldığını söyledi.
Eski Başbakan Naftali Bennett savaşın ilk haftalarında beklenmedik bir arabulucu olarak ortaya çıktı ve savaş sırasında geçen Mart ayında Moskova’ya yaptığı kısa bir gezi sırasında Başkan Vladimir Putin ile görüşen birkaç Batılı liderden biri oldu.
Bennett’in arabuluculuk çabaları bugüne kadar devam eden kanı sona erdirmek için çok az şey yapmış gibi görünse de, Cumartesi günü geç saatlerde internette yayınlanan bir röportajdaki yorumları, arka oda diplomasisine ve çatışmayı hızlı bir şekilde sona erdirmek için acil çabalara ışık tutuyor. ilk günlerde sonuç.
Diğer birçok konuya değinilen beş saatlik röportajda Bennett, Putin’e Ukrayna cumhurbaşkanına suikast düzenlemeyi isteyip istemediğini sorduğunu söyledi. Volodymyr Zelensky.
“’Bunda ne var’ diye sordum. Zelenskyy’yi öldürmeyi mi planlıyorsunuz?’ ‘Öldürmeyeceğim’ dedi Zelenskiy.’ Sonra ona, “Zelenskyy’yi öldürmeyeceğine dair bana söz verdiğini anlamalıyım” dedim. ‘Ben Zelenskyy’yi öldürmeyeceğim’ dedi.”
Bennett, daha sonra Zelenskyy’yi arayarak Putin’in bağlılığını kendisine bildirdiğini söyledi.
“‘Dinle, bir toplantıdan geldim, seni öldürmeyecek.’ “Emin misin?” diye soruyor. ‘Seni %100 öldürmez’ dedim.”
Bennett, arabuluculuğu sırasında Putin’in Ukrayna’nın silahsızlandırılmasına yönelik yemininden vazgeçtiğini ve Zelenskyy’nin NATO’ya katılmama sözü verdiğini söyledi.
Daha önce Ukrayna’nın Rusya’nın Zelensky’ye suikast düzenlemeyi planladığına dair iddialarını yalanlayan Kremlin’den acil bir yanıt gelmedi.
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Bennett’in geniş çapta aktarılan röportajındaki yorumlarına yanıt olarak Pazar günü Twitter’da Putin’e güvenilemeyeceğini yazdı.
“Aldanmayın: o bir yalancı ustasıdır. Kuleba, Rus lider için “Ne zaman bir şey yapmamaya söz verdiyse, bu tam olarak planının bir parçasıydı” dedi.
Büyük ölçüde denenmemiş bir lider olan ve savaş patlak verdiğinde altı aydan biraz daha uzun bir süre başbakanlık yapmış olan Bennett, İsrail’i Rusya ile Ukrayna arasında zor bir orta yola soktuktan sonra beklenmedik bir şekilde uluslararası diplomasiye daldı. İsrail, İran’dan gelen tehditler karşısında Kremlin ile iyi ilişkilerini stratejik görüyor, ancak Batılı ülkelerle saflaşıyor ve Ukrayna’ya destek göstermeye çalışıyor.
Gözlemci bir Yahudi ve uluslararası alanda çok az tanınan biri olarak, Yahudi Şabat Günü’nde Putin’le görüşmesi için Moskova’ya uçtu, dini yükümlülüklerini yerine getirmedi ve kendisini savaşı sona erdirmek için küresel çabaların ön saflarına koydu.
Ancak barış girişimleri yerden kalkacak gibi görünmüyordu ve iktidarda kaldığı süre kısa sürdü. Mevcut Başbakan Benjamin Netanyahu’yu kısa bir siyasi sürgüne gönderen, ideolojik olarak farklı bir birlik olan Bennett’in hükümeti, iç çatışmalar nedeniyle yaz aylarında çöktü. Bennett siyasetten emekli oldu ve artık özel bir birey.