Dondurucu Ukrayna, Rusya’nın elektrik şebekesine saldırmasından sonra gücü geri kazanmaya çalışıyor

QAvvap

New member
Kiev: Milyonlarca Ukraynalı Cuma günü elektrik şebekesine bugüne kadarki en yıkıcı Rus hava saldırılarının ardından hala ısınmadı veya elektriksiz kaldı ve sakinleri kendilerini daha fazla saldırılara karşı desteklemeleri ve su, yiyecek ve sıcak giysi stoklamaları konusunda uyardı.
Moskova, Ukrayna’nın temel altyapısına yönelik saldırıların askeri açıdan meşru olduğunu ve Kiev’in Rus taleplerine boyun eğmesi halinde halkının acılarına son verebileceğini söylüyor. Ukrayna, sivillere zarar vermek için tasarlanan saldırıların savaş suçu olduğunu söylüyor.
Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy gece boyunca bir video adresinde, “Birlikte dokuz aylık tam gelişmiş savaşa dayandık ve Rusya bizi kırmanın bir yolunu bulamadı ve bulamayacak” dedi.
Rusya, Ekim ayının başından bu yana yaklaşık haftada bir kez uzun menzilli füzelerle Ukrayna’nın enerji şebekesine dokuz aylık savaşın ön cephelerinden uzakta saldırıyor.
Çarşamba günkü saldırılar şimdiye kadarki en büyük hasara neden oldu ve ülke genelinde sıcaklıklar sıfırın altına düştüğünde bile milyonları ışıksız, susuz ve ısısız bıraktı.
Grevlerden yaklaşık 48 saat sonra, ulusal şebeke operatörü Ukrenergo, elektrik sisteminin talebi karşılamada hala %30 eksik olduğunu söyledi.
“Öncelik tüm bölgelerde kritik altyapı tesislerine verildi: kazan daireleri, gaz dağıtım istasyonları, su temini, kanalizasyon arıtma tesisleri, bazı bölgelerde toplu elektrikli ulaşım çalışıyor.”
Saldırıların Ukrayna’yı 40 yıl sonra ilk kez hepsini kapatmaya zorlamasından iki gün sonra, Ukrayna topraklarındaki üç nükleer santralin şimdi faaliyette olduğunu ve Kiev’in nükleer felaket riski olarak adlandırdığı durumu bıraktığını söyledi.
Zelenskiy ayrıca Rusya’yı aralıksız bombardıman yapmakla suçladı Herson, bu ayın başlarında ayrıldığı güney Ukrayna şehri. Yerel makamlar, Perşembe günü bir Rus saldırısında yedi kişinin öldüğünü ve 21 kişinin yaralandığını söyledi.
KARANLIK YER
Uzaydan bakıldığında, Ukrayna geceleri dünya üzerinde karanlık bir yer haline geldi.
Rusya, Şubat ayı sonunda başlattığı “özel askeri operasyonda” sivilleri hedef almadığında ısrar ediyor. Uluslararası insan hakları yetkilileri, bunun sivil altyapıya yönelik ülke çapındaki saldırılarla bağdaştırılmasının zor olduğunu söylüyor.
BM insan hakları sorumlusu Volker Türk yaptığı açıklamada, “Bu grevler sonucunda milyonlar aşırı zorluklara ve korkunç yaşam koşullarına sürükleniyor” dedi.
Genel olarak bu, uluslararası insancıl hukuk kapsamında ciddi sorunlar teşkil ediyor ve bu da saldırıya uğrayan herhangi bir nesne için somut ve doğrudan bir askeri avantaj gerektiriyor.”
Ukraynalı savaş suçları müfettişlerine yardım eden uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekibin başsavcısı Nigel Povoas, saldırıların “sivillerin hayatta kalması için kritik öneme sahip ısı, su, elektrik ve tıbbi tesisler gibi altyapıyı ortadan kaldırmayı amaçladığını” söyledi.
Reuters’e verdiği demeçte, “Her saldırı dalgası, Kremlin’e karşı ciddi suç iddialarının gücünü pekiştiriyor. Bu saldırıların askeri hedeflerle çok az ilgisi olduğu veya hiç ilgisi olmadığı” dedi.
“Aksine, Ukrayna halkını teslim olmaya zorlamak için, özellikle savunmasız kişilere yaygın terör, yaygın insani acılar ve ölümler yaşatmaya yönelik canice bir niyeti yansıtıyorlar.”
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinİşgal emrini veren ve Rusya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk seferberliğine yüzbinlerce yedek askeri çağıran Kim, Cuma günü askerlerin anneleriyle televizyonda bir toplantı yaptı ve oğullarının fedakarlıklarından dolayı onları övdü.
Putin, önceden kaydedilen görüşmede annelerle birlikte çay, kek ve kase kahve ile bir masa etrafında otururken, “Şahsen ben ve ülkenin tüm liderliğinin acınızı paylaştığını bilmenizi isterim” dedi. taze orman meyveleri.
İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Ukrayna’yı ziyaret etti ve daha fazla yardım için milyonlarca sterlin taahhüt etti. Gezi sırasında Zelenskiy ile tanışan Cleverly, Rusya’yı sivillere, hastanelere ve enerji altyapısına yönelik “acımasız saldırıları” nedeniyle kınadı.
Lahey merkezli Uluslararası Kayıp Kişiler Komisyonu’nun (ICMP) Kiev ofisinden bir yetkili, savaş sırasında 15 binden fazla kişinin kaybolduğunu söyledi.
ICMP Avrupa program direktörü Matthew Holliday, kaç kişinin zorla nakledildiğini, Rusya’da gözaltında tutulduğunu, canlı ve akrabalarından ayrı tutulduğunu veya ölüp derme çatma mezarlara gömüldüğünün belirsiz olduğunu söyledi.
Bu ay Rus güçlerinden geri alınan Herson’da, tekerlekli sandalyede tek bacaklı bir kadın olan Anna Voskoboinik, aşırı kalabalık bir insani yardım dağıtım noktasında aldığı yardıma tutundu. Bir Rus kontrol noktasında tutuklandıktan sonra ortadan kaybolan 38 yaşındaki oğlu Oleksii’yi üç aydır arıyor.
“Şimdi nerede? Bilmiyorum. Öğrenmek için dünyanın öbür ucuna giderdim. O benim tek oğlum. Hep yakınımdaydı. Şimdi…” dedi.
Rusya, Putin’in Rus topraklarından oyulmuş yapay bir ülke olarak adlandırdığı yerde Rusça konuşanları korumak için Ukrayna’da operasyon başlattığını söyledi. Kiev, Sovyet ve İmparatorluk dönemlerine kadar uzanan Ukraynalılara karşı kötülük olarak gördüğü şeyi yansıtan, kışkırtılmamış bir saldırı savaşı olarak adlandırıyor.
Bu hafta Ukraynalılar, Sovyetler Birliği gıda ihraç ederken milyonlarca Ukraynalının açlıktan öldüğü insan yapımı bir kıtlık olan Holodomor’un 90. yıl dönümünü kutluyor.
Almanya’nın Federal Meclis parlamentosunun, Romanya, Moldova ve İrlanda’nın bu haftaki benzer hamlelerini takiben ezici bir çoğunlukla soykırım olarak kabul etmesi bekleniyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba harekete övgüde bulunarak Almanya’ya “Ukrayna halkını onurlandırdığı için” teşekkür etti.
Kasım 1932’de Sovyet lideri Joseph Stalin, bir sonraki mahsulü ekmek için gerekli tohum da dahil olmak üzere yeni kolektifleştirilmiş Ukrayna çiftliklerinden gelen tüm tahıl ve canlı hayvanlara el koyması için polisi gönderdi. Yale Üniversitesi tarihçisi Timothy Snyder, milyonlarca Ukraynalının açlıktan ölmesini “açıkça önceden tasarlanmış toplu katliam” olarak nitelendirdi.