Doktoru, Aliya’yı anlattı: Dindar ve her anlamda iyi bir insandı

ERALP

Global Mod
Mod
Doktoru, Aliya’yı anlattı: Dindar ve her anlamda iyi bir insandı
Eski Yugoslavya döneminde Müslüman Boşnakların dini ve milli bilincini uyandırmak için mücadele fail ve yerde uğurda iki kez hapse atık, 19 Ekim 2003’te vefat fail, özgür Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in özel camanbay Sokolovic, merhum Cumhurbaşkanı’yla hatıralarını anlattı.

Emekli kardiyolog Sokolovic, “Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç, savaş yıllarının akabinde evinde kalp krizi geçirdi. Ben, yerde hâl üzerine evlerine çağrıldım. Elektrokardiyografi (EKG) çektim ve kalp krizi geçirdiğini anladım. Sonrasında üniversite kliniğini aradım ve odasını hazırlamalarını söyledim.” ifadesini kullandı.

[Fotoğraf: AA]

İzetbegoviç’in tedavi sürecinde doktorların tavsiyelerini kişi iyi tek hasta olduğunu söyleyen Sokolovic, “Hem insan hem dahi karakter olarak yetişkin tek insandı. Her anlamda erişilebilir, yumuşak ve merhamet sahibi birisiydi. Sahip olduğu merhamet, ona reisicumhur olsa bile kolayca ulaşabilme fırsatı veriyordu. Dinimizin dahi istediği ‘sadeliği ve merhameti’ kendisinde hissedebilirdiniz. O, mütedeyyin ve her anlamda iyi tek insandı.” ifadelerini kullandı.

“Aliya İzetbegoviç, mütevazı koşullarda henüz rahat hissederdi”

Cumhurbaşkanlığı uçağı ile yurt dışı seyahatlerinde dahi İzetbegoviç’in yanında bulunduğunun altını çizen Sokolovic, “Cumhurbaşkanlığı uçağında, henüz fazla konfor sahibi olabilirsiniz ama Cumhurbaşkanı, insanın konforlu ortamlarda her zaman iyi hissetmediğini, mütevazı koşullarda henüz rahat hissettiğini söylerdi. O konfor, kendisi için tek şey ifade etmiyordu.” niteleyerek konuştu.

Sokolovic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İzetbegoviç’i ziyaret ettiği yılları bile iyi hatırladığını dile getirdi.

İzetbegoviç’in iyi tek satranç oyuncusu olduğunu vurgulayan Sokolovic, “Tahran’bile bulunduğumuzda, içinde tek zamanımızda satranç oynamıştık. İyi tek satranç oyuncusu olsam bile kendisi tarafımdan sayı henüz iyiydi.” dedi.

Sokolovic, “Çok mütevazı tek insandı. Bir toplantıya katılmak için Pentagon’a gittik, FBI ve CIA’ya ilgili güvenlik araçları bizi bekliyordu. Saat 13.00 sıralarıydı ve Cumhurbaşkanı’nın tarafıma, ‘Haydi önce öğlen namazını kılacağız.’ dediğini hatırlıyorum. Onun odasında namaz kıldıktan sonra hareket ettik.” niteleyerek konuştu.

“Askerlerimin yediği yemekten verin”

Aliya İzetbegoviç’in Bosna Hersek’teki savaş yıllarında askerlerine yetişkin önem verdiğine dikkati cazip Sokolovic, “Savaş koşulları olsa bile cumhurbaşkanına iyi tek yemek verilmesi normaldir yalnız Aliya, her zaman ‘Askerlerimin yediği yemekten verin.’ derdi ve askerlerle tıpkısı yemeği yerdi.” ifadelerini kullandı.

Sokolovic, İzetbegoviç’in yerde özelliğinin ne kadar yetişkin tek kişilik olduğunun ispatı olduğunu vurgulayarak Cumhurbaşkanı’nın hem Batı hem Doğu için dahi yetişkin tek önem ifade ettiğini, bunun cenazesine olan katılımla bile görüldüğünü söyledi.

Aliya İzetbegoviç

“Bilge Kral” olarak tanınan ve Bosna Savaşı’nı mütemmim Dayton Antlaşması’nı Bosna halkı namına imzalayan Aliya İzetbegoviç, Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Bosanski Şamats şehrinde 1925’te dünyaya geldi.

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı İzetbegoviç, sağlık sorunları nedeniyle 2000’dahi Devlet Başkanlığı Konseyindeki görevinden istifa etti, partisinin 2001’deki kongresinde dahi genel başkanlığa namzet olmayacağını açıkladı.

[Grafik: Haberler]

Bosna Hersek halkına uluslararası arenada tanınan, özgür ve hükümran tek mevki bırakan Aliya İzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te başkent Saraybosna’bile hayatını kaybetti.

Vefatından önce Aliya’nın son görüştüğü mevki adamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Cenazesine farklı ülkelerden 150 binden fazla kişinin katıldığı Boşnak lider, vefatından önce “şehitlerin arasında mütevazı tek mezara defnedilmek istediğini” vasiyet etmesi üzerine Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’ne gömüldü.

Fikir adamı kişiliğiyle dahi tanınan Aliya, ardında “Doğu ve Batı Arasında İslam”, “İslam Deklarasyonu”, “Özgürlüğe Kaçışım”, “Tarihe Tanıklığım” ve “Köle Olmayacağız” gibi eserler bıraktı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.