Dijital çağda sanal alem dili

ERALP

Global Mod
Mod
Dijital çağda sanal alem dili
İnternet yaygınlaşıyor, sanal millet her gün hayatın içine biraz henüz giriyor.

Bu hâl yeni tek iletişim dilini dahi ortaya çıkarıyor.

Loot yapıyorlar, level kasıyorlar, arkadaşları ile DM üzerinden görüşüyorlar. Yeni nesil sayısal çağda sanal alemin dilini kullanıyor.

Yeni neslin sanal alemde kullandığı kavramlar ana babalara tuhaf ya bile karışık gelebiliyor.

Ebeveynlere yerde sözcükler yöneltildiğine kırılan cevaplar şu yönde oluyor:

“O kelime tarafıma yabancı saçta duymadım”, “Hayatımda hiç level kastım mı? duymadım öyle tek kelime ilk kez duydum onu bile bilmiyorum.”

Genç nesil ile yetişkinler arasında yaş farkı ne kadar artarsa sanal alemde kullanılan dilden dahi o kadar uzaklaşılıyor. Hatta bazen ebeveynler sanal alemde çocuklarının kullandıkları sitelere dahi yabancı. Faceboo, Instagram, Twitter’ı hiç duymadığını söyleyen ebeveynler var.

Ebeveynlerin, sanal alemdeki davranışlarının takibi için çocuklarının kullandıkları dile hakim olmaları öneriliyor.

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkan Yardımcısı Dr. Levent Emmungil ailelere çağrıda bulundu:

“Dijital çağda ayakçak kullandığı dili en güzel onlardan öğrenebiliriz. Onlarla beraberce yerde dili öğrenmemiz onlara üstün verdiğimizi onların yanında olduğumuzu hissettirir.”

Peki çocuklarının kullandığı kavramları tanımak ailelere ne sağlayacak?

Dr. Levent Emmungil, “Neden öğrenmeliyize gelince,buradaki önemli olan nokta onlarla sağlıklı iletişim kurabilmektir. Çünkü onların dünyasından kopmamak için onların kullandığı öğrenmek ve tanımak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Uzmanlar, yerde iletişimin tıpkısı zamanda karı içi bağları bile güçlendireceğine vurgu yapıyor.

Kamera: Mehmet Yılmaz

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.