Deprem felaketi: yaklaşık 47.000 ölü – Suriye’deki birçok okul yıkıldı

PiKe

Member
deprem felaketi
Neredeyse 47.000 ölü – Suriye’deki birçok okul yıkıldı

Arama ekibi enkaz altında insanları aramaya devam ederken, bir adam Kharamanmaraş’ta çöken evinin yanında oturuyor. Fotoğraf

© Ahmed Deeb/dpa

Yardımcılar hala deprem bölgelerindeki moloz dağlarını aşmaya çalışıyor. Ancak Türkiye’de birçok bölgede arama çalışmaları yavaş yavaş sona yaklaşıyor.

Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bin 20’ye yükseldi. Devlet haber ajansı Anadolu’ya göre bu, Pazar akşamı Türk sivil koruma kurumu Afad tarafından açıklandı. Şimdiye kadar, Suriye’de yıkıcı sarsıntılarla bağlantılı olarak yaklaşık 5.900 kişi öldü. Ancak, sayı yalnızca düzensiz olarak güncellenir. Toplamda, her iki ülkede de yaklaşık 47.000 ölüm sayıldı.

Suriye-Türkiye sınır bölgesindeki deprem felaketinin boyutu ancak yavaş yavaş netleşiyor. BM’nin Suriye temsilcisi yardımcısı Najat Rochdi, depremden yaklaşık iki hafta sonra, yalnızca Suriye’de 8,8 milyon insanın etkilendiğini tweetledi. “Çoğunluğun bir tür insani yardıma ihtiyacı olması muhtemel.”

Afet bölgeyi birçok yönden sert vurdu. Sonuçlarının öğrenciler ve sınıf için ne olacağını öngörmek zordur. BM Eğitim Bekleyemez (ECW) fonu direktörü Yasmine Sherif, El Cezire TV’ye yalnızca Suriye’de 600 okulun yıkıldığını söyledi. Fonun, Suriye’deki çocukların eğitime erişimlerini sürdürmelerine yardımcı olmak için 7 milyon dolarlık acil durum hibesi sağlaması bekleniyor.

Yaklaşık 120.000 ev yıkılma veya ağır hasar görme tehlikesiyle karşı karşıya

Bu arada, Türkiye Şehircilik Bakanı Murat Kurum Pazar günü yaptığı açıklamada, deprem bölgesinin Türkiye kısmındaki yaklaşık 118 bin evin çökme veya ağır hasar görme tehlikesi altında olarak sınıflandırıldığını söyledi. Kurum’a göre yaklaşık 927 bin ev incelendi.

Temizlik çalışmalarının da başladığı alandaki bazı kurtarma çalışmaları hafta sonu sona eriyordu. Örneğin, Katar haber ajansı QNA’nın bildirdiğine göre, Katar’dan bir arama kurtarma ekibi Türkiye’nin güneyindeki iki haftalık görevini sonlandırdı. Türk sivil savunma teşkilatı Afad Pazar günü, etkilenen 11 ilin dokuzundaki arama çalışmalarının sona erdiğini duyurdu. Afad Genel Başkanı Yunus Sezer, Ankara’da gazetecilere verdiği demeçte, kurban arama çalışmalarının yalnızca Kahramanmaraş ve Hatay’da süreceğini söyledi.

Türkiye’de 1,2 milyondan fazla insanın etkilenen bölgeyi terk ettiği tahmin ediliyor. Sezer, şu anda bir milyondan fazla insanın geçici olarak sığınaklarda barındırıldığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Türkiye’de

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile Pazar günü depremin ağır vurduğu Hatay ilindeki yıkımı inceledi. Blinken, ABD hükümetinin Türkiye ve Suriye’ye yönelik deprem yardımını 100 milyon ABD doları daha artırdığını söyledi. ABD şimdi toplam 185 milyon dolar taahhüt etti.

Yardım, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere fayda sağlamalıdır. Para, ilaç, battaniye, çadır ve sıcak tutan giysiler gibi yardım malzemelerinin alınmasında kullanılacak. Ayrıca temiz su ve sıhhi tesislerin temini ve ayrıca çocuklar için eğitim garanti edilmelidir.

BM Suriye Acil Yardım Koordinatörü: Henüz en kötüsünü görmedim

Suriye’de durum depremden önce bile birçok insan için yıkıcıydı. Yıllarca süren iç savaş sırasındaki bombardımanlar ve çatışmalar, ciddi bir ekonomik kriz ve çoğu zaman neredeyse hiç kamu hizmeti verilmemesi, ülkeyi insani yardım çalışanları için bir odak noktası haline getirdi. BM’ye göre, 15 milyondan fazla insanın depremlerden önce bile bir tür yardıma ihtiyacı vardı.

Ve sarsıntılardan yaklaşık iki hafta sonra, kuzeybatı Suriye’deki herkes acil yardım almadı. BM’nin Suriye’den sorumlu acil yardım koordinatörü Muhannad Hadi, dpa’ya “Hala yolun başındayız ve en kötüsünü henüz görmedik.” Örneğin şimdiye kadar yaklaşık 60.000 kişiye su ve yaklaşık 13.000 depremzedeye çadır verildi. BM’ye göre, şu anda yaklaşık 40.000 hane evsiz.

Felaketten bu yana, BM yardımını taşıyan 140’tan fazla kamyon Türkiye’den isyancıların elindeki kuzeybatı Suriye’ye gitti. Orada 9.000’den fazla bina tamamen veya kısmen yıkıldı ve en az 11.000 kişi evsiz kaldı. BM’ye göre, en çok etkilenenlerin acilen çadır gibi barınaklara ihtiyacı vardı.

dpa

#Konular